Եթե պետք լինի, 88-ս էլ կստորագրենք, և ՍԴ ճգնաժամը լուծվելու է. Ալեն Սիմոնյան (Տեսանյութ)
Որևիցե արտառոց բան տեղի չի ունեցել, բացի նրանից, որը ԱԺ նախագահը հայտարարեց, այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Հեղինակը հետ է կանչել նախագծերը։ Իմ գործընկերն արդեն բացատրեց, որ հետկանչման պատճառ կարող է լինել սկսած ստորակետից, վերջացրած որևիցե բառ փոխելուց, և նոր խորհրդի նիստը քննարկելու է նոր նախաձեռնություն», - ասաց Ալեն Սիմոնյանը։
Նա նշեց, որ եթե ԱԺ նիստը չեղարկվել է, դա նշանակում է, որ այն օրակարգը, որը հաստատվել է, այլևս գոյություն չունի, և օրակարգ է բերվելու նոր հարց.
«Թե ինչ նոր բան կլինի, ես դրա մասին չգիտեմ, հիմա խորհրդի նիստ կհրավիրվի, որից հետո բոլորը կիմանան»։
ԱԺ փոխնախագահն ասաց նաև, թե համացանցում նշվում է, որ անհամաձայնություն կա «Իմ քայլի» պատգամավորների միջև:
«Նշվում է, թե 37-ը ստորագրեցին, էն 38-ը չստորագրեցին: Ուրեմն, եթե պետք լինի, 88-ս էլ կստորագրենք և բոլորիս մոտ նույն կարծիքն է, որ ճգնաժամը լուծվելու է և որևիցե գաղտնիք չկա, որ սա արվում է այդ ճգնաժամը լուծելու համար։ Ինչպես ասվել է՝ շատ շուտով այդ ճգնաժամը լուծվելու է։ Մենք ունեցել ենք հեղափոխության տարբեր փուլեր, մենք ընտրել ենք տարբեր մարտավարություններ։ Հիմա որոշել ենք այս ձևով ձեռք մեկնել ՍԴ դատավորներին։ Հիմա, այո՛, քաղաքական որոշում է կայացվել և ՍԴ-ում առկա ճգնաժամը և ընդհանուր առմամբ դատական համակարգում առկա ճգնաժամը լուծում է ստանալու որպես մի վերջին բաստիոն, որը մնացել է հին Հայաստանից», - ասաց Ալեն Սիմոնյանը։

Если будет нужно, подпишут все 88 депутатов, кризис Конституционного будет разрешен – Ален Симонян
Ничего необычного, кроме того что заявил председатель Национального Собрания, не произошло, заявил сегодня в беседе с журналистами вице-спикер парламента Армении Ален Симонян.
«Автор отозвал проекты. Мой коллега уже объяснил, что причиной отзыва может быть – начиная от запятой и до изменения слова. Во время нового заседания Совета будет обсуждаться новая инициатива», - сказал Ален Симонян.
Он отметил, что если заседание парламента отменено, это значит, что утвержденная ранее повестка больше не существует и в повестку будет включен новый вопрос:
«Какой новый вопрос будет представлен, я не в курсе, сейчас будет созвано заседание Совета, после которого все узнают».
Вице-спикер парламента сказал также, что в социальной сети муссируются сведения о том, что между депутатами фракции «Мой шаг» есть разногласия.
«Отмечается, что 37 депутатов подписались, а 38 отказались подписать. Значит так, если будет нужно, все 88 подпишут и у всех нас одинаковое мнение по поводу того, что кризис будет разрешен. Нет никакого секрета в том, что это делается для разрешения кризиса. Как было сказано, кризис будет вскоре решен. У нас были разные этапы революции и мы выбирали разные тактики. Сейчас решили протянуть руку судьям Конституционно суда таким способом. Да, сейчас принято политическое решение: и кризис в Конституционном суде, и кризис в судебной системе в целом получит решение в качестве последнего бастиона, который остался от старой Армении», - сказал Ален Симонян.