«Իմ քայլը» առաջարկելու է հանրաքվեի դնել Սահմանադրական դատարանի նախագահին պաշտոնից հեռացնելու օրինագիծը
06/02/2020 13:58
«Իմ քայլը» խմբակցությունը առաջին ընթերցմամբ չի ընդունելու սահմանադրական փոփոխությունների մասին նախագիծը և Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 3-րդ կետի ուժով ԱԺ-ին տրված լիազորությամբ առաջարկելու է քվեարկության դնել այս նախագիծը համաժողովրդական հանրաքվեի ներկայացնելու մասին որոշումը, ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը։
«Սա ուղղակի, ուղիղ ժողովրդավարության կիրառում է, սա մեր քաղաքական ուժի համոզմունքն է, հավատամքն է։ Մենք հավատում ենք մեր ժողովրդին, մենք ասելիք և լսելիք ունենք մեր ժողովրդից», - ասաց պատգամավորը։
Նշենք, որ Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ եթե սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովը չի ընդունում, ապա պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով ընդունված որոշմամբ այն կարող է դրվել հանրաքվեի:

Парламентское большинство Армении предлагает провести референдум по вопросу отстранения от должности председателя Конституционного суда
06/02/2020 13:58
Автор законопроекта о конституционных изменениях с целью смещения с должности председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна предлагает провести общенародный референдум.
«Фракция «Мой шаг» не примет в первом чтении законопроект, а силой пункта 3 статьи 202 Конституции Армении предложит провести референдум по данному законопроекту. Это прямая демократия», - заявил на внеочередном заседании парламента депутат, автор законопроекта Ваагн Овакимян.
Отметим, что пункт 3 статьи 202 Конституции Армении предполагает, что если Национальное Собрание не принимает проект изменений в Конституции, то он может быть вынесен на референдум постановлением, принятым как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов.