2008-ից ի վեր «Լույս» հիմնադրամը երիտասարդների կրթության վրա ծախսել է ավելի քան 11 միլիարդ դրամ. Դավիթ Հարությունյան
12/02/2020 11:36
«Լույս» հիմնադրամի տեսլականը եղել է ավելի մրցունակ Հայաստան ունենալը։ Ընդ որում, շատ հաճախ մրցունակության մասին խոսելիս առաջին հերթին խոսում են տնտեսական ցուցանիշների մասին, բայց երբ խոսում ենք երկրի մրցունակության մասին, նկատի ունենք երկիրն իր յուրաքանչյուր դրսևորմամբ՝ հոգևոր, մշակութային, կրթական ոլորտներ։ Այս բոլոր ոլորտներում Հայաստանն այլընտրանք չունի, քան լինել մրցունակ, «Լույս» հիմնադրամի 2019 թվականի գլխավոր արդյունքները ներկայացնելիս ասաց ՀՀ արդարադատությանն նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը։
«Մեր տեսլականին հասնելու համար մենք առանձնացրել էինք երեք առաքելություն։ Առաջինը կրթությունն է, երկրոդը՝ գործելը, երրորդը՝ համաստեղծելը։ Վերջինը Հայաստանի համար ամենբարդ տարրն է, որը, սակայն, թույլ է տալիս նորարարական մեթոդներով ստանալ նոր արդյունք», - ասաց Դավիթ Հարությունյանը։
Նա միաժամանակ ընդգծեց՝ տարիներ շարունակ «Լույս» հիմնադրամը տվել է կրթաթոշակներ՝ երիտասարդներին հնարավորություն ընձեռելով կրթություն ստանալ աշխարհի լավագույն բուհերում։
«2008 թվականից ի վեր այս ուղղությամբ ծախսվել է ավելի քան 11 միլիարդ դրամ։ 2018 թվականի մեր խորհուրդը որոշեց աստիճանաբար փոխել ուղղությունը՝ կրթական ծրագրից անցում կատարելով դեպի գործելը և համաստեղծելը, սակայն բոլոր այն ուսանողները, որոնք ներգրաված են եղել մեր ծրագրերում, հնարավորություն ունեն շարունակելու և ավարտելու ուսումը։ Վերջին երկու տարում այս ուղղությամբ մենք ծախսել ենք 1.2 միլիարդ դրամ, ֆինանասավորվել է 94 կրթաթոշակ», - ասաց նախկին նախարարը:

The vision of Luys Foundation was to have more competitive Armenia, former minister of justice Davit Harutyunyan said, reporting on the main results of the Foundation registered in 2019.
“Often when people are speaking about country’s competitiveness, they mean the economic indexes, but when we are speaking about the country’s competitiveness, we mean the country with its each manifestation – spiritual, cultural, educational. In all the mentioned sectors Armenia has no alternative but be competitive,” the former minister said.
“To reach our vision we separated three missions – education, action and co-creation. The third one is the most complicated element for Armenia but allows having new result by innovative methods,” Harutyunyan said.
He also stressed that for years Luys Foundation provided scholarships giving young people opportunity to get education in best higher educational establishments of the world.
“We have spent over 11 billion AMD since 2008. From 2018 our Board decided to gradually change the direction passing from educational program to acting and co-creating. Nevertheless, all the students involved in our programs have an opportunity to continue and complete their education,” the former minister said, adding that they funded over 94 scholarships in past two years.