Խնդիր ենք դրել օրական 1000 թեստ անել․ կորոնավիրուսի թեստերի տեղական արտադրության համար կտրամադրվի 550 հազ. դոլար. Փաշինյան
06/04/2020 19:46
Խնդիր ենք դրել առաջիկայում օրական թեստավորումների քանակը դարձնել 1000, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօր մեր օրական թեստերի թիվը տատանվում է՝ հասնելով մոտ 400-ի: Խնդիր ենք դրել այս շաբաթվանից, ամենաուշը՝ ուրբաթ օրվանից, օրական 1000 թեստ անել։ Դրա համար մենք հիմա մեծ քանակի՝ մոտ 70 000 թեստ ենք գնում», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց՝ ՀՀ գիտական ինստիտուտներից մեկի հետ քննարկվում է թեստերի տեղական արտադրություն ստեղծելու հարցը։
«Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի համար 550 000 դոլարի չափով հատկացում ենք կատարում, որպեսզի տեղում թեստերի արտադրություն կազմակերպենք։ Մասնագետները վստահեցրել են, որ ստացվելու է, և մենք ինստիտում կարողանալու ենք կազմակերպել թեստերի արտադրություն», - ավելացրեց Փաշինյանը։

Armenia’s government to allocate $550,000 to the Institute of Molecular Biology for organizing production of coronavirus tests
06/04/2020 19:57
In the coming days Armenia will start testing 1,000 people daily, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said live on Facebook.
“Today we make about 400 tests daily, and have put an issue starting from this week, the latest from Friday test 1,000 people a day. This is why we are currently acquiring 70,000 tests,” Pashinyan said.
He stressed that issue on starting local production of tests is being currently discussed with one of the scientific institutes in Armenia.
“We are allocating $550,000 to the Institute of Molecular Biology for organizing production of tests. The specialists convinced that it will be a success, and we will manage to organize the production of these tests,” the PM said.