«Ռոսպոտրեբնադզորն» ընթացիկ տարում լրացուցիչ միջոցներ կտրամադրի ՀՀ-ին կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշման համար. ՌԴ դեսպան (Տեսանյութ)
11/06/2020 15:34
Ռուսաստանն ու Հայաստանը որպես եղբայրական, ԵԱՏՄ անդամ երկրներ սերտորեն համագործակցում են հակահամաճարակային միջոցառումների հարցում արտակարգ դրության առաջին իսկ օրերից, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Երկու երկրների ղեկավարներն, առողջապահության ղեկավարները և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ անընդհատ կապի մեջ են», - ասաց նա։
Կոպիրկինն ընդգծեց՝ համաճարակի դեմ պայքարի վաղ փուլերից «Ռոսպոտրեբնադզորը» հայ գործընկերներին է հանձնել կորոնավիրուսի ախտորոշման 1500 թեստ: Դեսպանի խոսքով՝ համավարակի դեմ պայքարում նշանակալի դեր ունի ապրիլի 7-ից ՀՀ-ում գտնվող շարժական ախտորոշիչ լաբորատորիան։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ նման կոմպլեքս բացի Հայաստանից, արտերկրում ունեն միայն Սերբիան և Իտալիան։ Այստեղ աշխատանքի ժամանակ ՌԴ մասնագետները 7000 թեստ են անցկացրել», - ասաց նա։
Դեսպանն ավելացրեց, որ «Ռոսպոտրեբնադզորն» ընթացիկ տարում լրացուցիչ միջոցներ կտրամադրի ՀՀ-ին կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշման համար։

«Роспотребнадзор» предоставит Армении дополнительные средства для лабораторной диагностики  коронавируса – посол РФ (Видео)
11/06/2020 16:29
«Роспотребнадзор» предоставит Армении дополнительные средства для лабораторной диагностики коронавируса – посол РФ (Видео)
Россия и Армения, как братские страны, государства-члены ЕАЭС, тесно сотрудничают в вопросе противоэпидемиологических мероприятий с первого дня режима чрезвычайного положения, заявил сегодня на пресс-конференции  посол России в республике Сергей Копыркин.
«Руководители двух стран, министры здравоохранения и другие высокопоставленные должностные лица находятся на постоянной связи», - сказал он.
Посол РФ отметил, что на начальном этапе борьбы с коронавирусом «Роспотребнадзор» передал армянским коллегам 1500 тестов.
«Значительную роль в борьбе с коронавирусом сыграла передвижная лаборатория, которая с 7 апреля находится в Армении. Хочу подчеркнуть, что кроме Армении такой комплект заграницей имеют только Сербия и Италия. За все время работы российскими специалистами проведено семь тысяч тестов», - сказал Сергей Копыркин.
Он подчеркнул, что «Роспотребнадзор» в текущем году предоставит дополнительное финансирование Армении для лабораторной диагностики коронавируса.