«Ռոսպոտրեբնադզորն» ընթացիկ տարում լրացուցիչ միջոցներ կտրամադրի ՀՀ-ին կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշման համար. ՌԴ դեսպան (Տեսանյութ)
11/06/2020 15:34
Ռուսաստանն ու Հայաստանը որպես եղբայրական, ԵԱՏՄ անդամ երկրներ սերտորեն համագործակցում են հակահամաճարակային միջոցառումների հարցում արտակարգ դրության առաջին իսկ օրերից, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Երկու երկրների ղեկավարներն, առողջապահության ղեկավարները և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ անընդհատ կապի մեջ են», - ասաց նա։
Կոպիրկինն ընդգծեց՝ համաճարակի դեմ պայքարի վաղ փուլերից «Ռոսպոտրեբնադզորը» հայ գործընկերներին է հանձնել կորոնավիրուսի ախտորոշման 1500 թեստ: Դեսպանի խոսքով՝ համավարակի դեմ պայքարում նշանակալի դեր ունի ապրիլի 7-ից ՀՀ-ում գտնվող շարժական ախտորոշիչ լաբորատորիան։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ նման կոմպլեքս բացի Հայաստանից, արտերկրում ունեն միայն Սերբիան և Իտալիան։ Այստեղ աշխատանքի ժամանակ ՌԴ մասնագետները 7000 թեստ են անցկացրել», - ասաց նա։
Դեսպանն ավելացրեց, որ «Ռոսպոտրեբնադզորն» ընթացիկ տարում լրացուցիչ միջոցներ կտրամադրի ՀՀ-ին կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշման համար։

Rospotrebnadzor to provide additional funds to Armenia in sidelines of combating coronavirus: ambassador
11/06/2020 15:50
Russia and Armenia, as brotherly, EAEU member states, are closely cooperating from the first day of state of emergency, Russia’s ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said at a news conference today.
“The leaders of the two countries, the health ministries and other high-ranking officials are in constant contact,” he said.
The ambassador stressed that from the early phase of pandemic Rospotrebnazor handed to its Armenian partners 1,500 tests for diagnosing coronavirus.
Kopirkin stressed that mobile laboratory provided by the Russian too has a significant role in fighting against coronavirus.
“I want to stress that besides Armenia, only Serbia and Italy have such complexes,” he said.
The ambassador added that Rospotrebnadzor will provide additional funds to Armenia during the running year for diagnostic works.