Մեզ հարկավոր է դե յուրե նոր Սահմանադրություն ընդունել․ Վարչապետ (Տեսանյութ)
Հարկավոր է դե յուրե նոր Սահմանադրություն ընդունել, Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես այն մարդկանցից եմ, ով չի կարծում, որ երկրի սահմանադրությունները պիտի հաճախակի փոփոխությունների ենթարկվեն, բայց պիտի նաև ասեմ, որ հատկապես այս շրջանում եկել եմ համոզման, որ մեզ ոչ միայն պետք է իրականացնել սահամանադրական փոփոխություններ, այլև մեզ հարկավոր է դե յուրե նոր Սահմանադրություն ընդունել», - ասաց նա։
Փաշինյանն ընդգծեց՝ սհամանադրական փոփոխությունները սովորաբար արվում են քաղաքական նպատահակահարմարություններից ելնելով, մինչդեռ այժմ ոչ թե քաղաքական անհրաժեշտություն կա նոր սահմանադրական փոփոխությունների, այլ կա պետական անհրաժեշտություն նոր Սահմանադրություն ընդունելու։
Նրա խոսքով` կառավարման համակարգի փոփոխություն չպիտի արվի։ Ըստ Փաշինյանի՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգը դեռ պետք է կայանա:

Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan speaking at the session of the Constitutional reforms commission said that it is necessary to adopt new de jure Constitution.
“I am a person who does not think that the constitutions should be changed frequently, but I must also say that especially in this period I have come to the conviction that we do not only need to make constitutional changes, but we need to adopt new de jure Constitution,” he said.
Pashinyan stressed that usually constitutional changes are being carried out from political expediency while now it is not a political necessity to make constitutional changes but it is the must for the state to adopt a new Constitution.