Մեզ հարկավոր է դե յուրե նոր Սահմանադրություն ընդունել․ Վարչապետ (Տեսանյութ)
Հարկավոր է դե յուրե նոր Սահմանադրություն ընդունել, Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես այն մարդկանցից եմ, ով չի կարծում, որ երկրի սահմանադրությունները պիտի հաճախակի փոփոխությունների ենթարկվեն, բայց պիտի նաև ասեմ, որ հատկապես այս շրջանում եկել եմ համոզման, որ մեզ ոչ միայն պետք է իրականացնել սահամանադրական փոփոխություններ, այլև մեզ հարկավոր է դե յուրե նոր Սահմանադրություն ընդունել», - ասաց նա։
Փաշինյանն ընդգծեց՝ սհամանադրական փոփոխությունները սովորաբար արվում են քաղաքական նպատահակահարմարություններից ելնելով, մինչդեռ այժմ ոչ թե քաղաքական անհրաժեշտություն կա նոր սահմանադրական փոփոխությունների, այլ կա պետական անհրաժեշտություն նոր Սահմանադրություն ընդունելու։
Նրա խոսքով` կառավարման համակարգի փոփոխություն չպիտի արվի։ Ըստ Փաշինյանի՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգը դեռ պետք է կայանա:

Нам нужно принять де-юре новую Конституцию – Никол Пашинян
Нужно принять де-юре новую Конституцию, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Комиссии по конституционным реформам.
«Я из тех людей, которые не считают, что Конституция страны должна подвергаться частым изменениям, но должен также сказать, что особенно в этот период я пришел к убеждению, что нам нужно не только осуществить конституционные изменения, но и принять де-юре новую Конституцию», - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что обычно изменения в Конституции вносятся исходя из политической целесообразности, в то время как сейчас есть необходимость не в новых конституционных изменениях, а государственная необходимость в принятии новой Конституции.
Никол Пашинян отметил, что системы правления не должна изменяться. По его мнению, парламентская форма правления должна еще состояться.