Տեղի է ունենում սահմանադրական կարգը տապալելու նախապատրաստություն. Ամրամ Մակինյան
Փաստաբան Ամրամ Մակինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ Հայաստանում տեղի է ունենում սահմանադրական կարգը տապալելու նախապատրաստություն։
«Հրավիրում եմ իրավապահների ուշադրությունը…
Տեղի է ունենում սահմանադրական կարգը տապալելու նախապատրաստություն, որն արտահայտվելու է օրենսդիր իշխանության կողմից դատական իշխանության մի հատվածի լիազորությունների ապօրինի դադարեցմամբ:
Գործընթացին լուռ հետևելն առաջացնում է առանձին հանցակազմ» , - գրել է Ամրամ Մակինյանը։
Հիշեցնենք՝ «168.am»-ը գրել էր, որ «Իմ քայլը» խմբակցության 88 պատգամավորներն այսօր իրականացնելու են սահմանադրական հեղաշրջում՝ կատարելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածով (Իշխանությունը յուրացնելը) և 300.1-րդ հոդվածով (Սահմանադրական կարգը տապալելը) նախատեսված հանցագործությունները։
Ազգային ժողովի պատգամավորները Սահմանադրության կոպիտ խախտմամբ և առանց Սահմանադրական դատարանի համաձայնության վաղը երկու ընթերցումով ընդունելու են Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծ՝ դադարեցնելով Սահմանադրական դատարանի դատավորների լիազորությունները։

В Армении готовятся свергнуть конституционный строй – Амрам Макинян
В Армении готовятся свергнуть конституционный строй, написал на своей странице в Facebook адвокат Амрам Макинян.
«Призываю правоохранителей обратить внимание…
Предпринимается попытка свержения конституционного строя, которая проявляется в незаконном прекращении полномочий части представителей судебной власти законодательной властью.
Молчаливое наблюдение за происходящим процессом влечет за собой отдельный состав преступления», - написал Амрам Макинян.
Напомним, газета «168 жам» написала, что 88 депутатов от правящего блока «Мой шаг» сегодня осуществят конституционный переворот – совершив преступления, предусмотренные статьями 300 и 300.1 Уголовного кодекса Армении (свержение конституционного строя).
«Депутаты Национального Собрания с грубым нарушением Конституции и без согласия Конституционного суда завтра в двух чтениях примут проект изменений в Конституцию Армении, прекратив полномочия судей Конституционного суда», - отмечает издание.