Կրթության ոլորտը շատ կոնսերվատիվ է, ցանկացած բարեփոխում մանրամասն հետազոտությունների արդյունք պետք է լինի. Բախշյան
27/07/2020 16:37
Կրթության ոլորտը շատ կոնսերվատիվ է, և ցանկացած բարեփոխում մանրամասն հետազոտությունների արդյունք պետք է լինի: Իսկ մեր երկրում այդ հետազոտությունները կատարող մարմին չկա, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց կրթության փորձագետ Անահիտ Բախշյանը:
«Չունենք մի մարմին, որը հետազոտի, որոշի և առաջարկի չափորոշիչներ: Քանի որ այդպիսի կենտրոն չունենք, և համապատասխան հետազոտություններ չկան, իրավիճակը բարդանում է: Ներկայումս դպրոցներում առարկայական բարեփոխումներ առաջարկողները հավաստիացնում են, որ ուշի ուշով ուսումնասիրել են որոշակի չափորոշիչներ, սակայն ես չգիտեմ մի հետազոտություն, որը խորհուրդ կտա այս կամ այն հեղինակի ստեղծագործությունները ներառել դպրոցական ծրագրի մեջ, կամ հակառակը՝ ասել, որ այսինչ հեղինակն այնքան էլ հետաքրքիր չէ աշակերտներին», - ասաց մեր զրուցակիցը:
Ըստ Անահիտ Բախշյանի՝ պետք է գիտակցել ամենակարևորը՝ կրթությունն ազգային անվտանգություն է:
«Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությանը ծանոթ չեմ, բայց այն պետք է ասի, թե կրթությունն ինչ ռազմավարություն պետք է որգեդրի: Այսօրվա պատանին և երիտասարդը մեր վաղվա քաղաքացին են, զինվորը և երկրի անվտանգությունը պաշտպանողը: Այնպես որ, կրթության բարեփոխումներ անողներից համալիր մոտեցում է պահանջվում:
Մոտեցումները պետք է արտացոլվեն կրթության ռազմավարության մեջ, ավելին՝ կրթության զարգացման մասին օրենքում, որը մենք չունենք: 2015 թվականից հետո մենք այդ օրենքը չունենք, որն ուղեցույց կճանաչվեր կրթաան ցանկացած բարեփոխման վրա աշխատող խմբի համար: Փորձախմբերն այդ տեսլակոնվ պետք է շարժվեն, ոչ թե անհատներն առաջ շարժեն իրենց իմացածով», - նշեց Անահիտ Բախշյանը:

Анаит Бахшян: Образование – очень консервативная сфера, любая реформа должна быть результатом детальных исследований
27/07/2020 17:12
Образование – очень консервативная сфера и любая реформа должна быть результатом детальных исследований. Однако в нашей стране нет органа, который занимается этими исследованиями, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт в сфере образования Анаит Бахшян.
«Нет органа, который исследовал бы, устанавливал и предлагал критерии. Ситуация осложняется, поскольку у нас нет такого центра и нет соответствующих исследований. Те, кто сейчас предлагает реформы в школьных предметах заверяют, что внимательно изучили все критерии, но мне неизвестно ни одного исследования, в котором рекомендовали бы включать в школьную программу произведения того или иного автора, или наоборот, отмечали, что тот или иной автор не очень интересен учащимся», - сказала Анаит Бахшян.
По ее словам, нужно осознать самое важное – образование является вопросом национальной безопасности.
«Я не знакома с новой Стратегией национальной безопасности, но в ней должно говорится о том, что какой стратегии должно придерживаться образование. Сегодняшние юноши и молодые люди – наши завтрашние граждане, солдаты и защитники безопасности страны. Посему от тех, кто занимается реформами образования, требуется комплексный подход.
Эти подходы должны быть отражены в стратегии образования, более того в законе о развитии образования, которого у нас нет. После 2015 года у нас нет такого закона, который использовался бы в качестве руководства для групп, работающих над любой реформой. Рабочие группы должны руководствоваться этой концепцией, а продвигать видение той или иной личности», - отметила Анаит Бахшян.