Թրամփը քրեական պատժով է սպառնացել կառավարական շենքերի նկատմամբ վանդալիզմի գործողություններ կատարողներին
28/07/2020 11:46
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քրեական պատժով է սպառնացել կառավարական շենքերի նկատմամբ վանդալիզմի գործողություններ կատարող ցուցարարներին:
«Անարխիստները, սադրիչները և ցուցարարները, որոնք Պորլտելնդում դաշնային դատարանի շենքը կամ ցանկացած այլ կառավարական շինություն  ապականում են և վնաս հասցնում դրանց, քրեական հետապնդման կենթարկվեն՝ հուշարձանների պահպանության մասին թարմացված օրենքին համապատասխան՝ նվազագույնը 10 տարով:  Մի՛ արեք այդպես»,- գրել է երկուշաբթի Թրամփը Twitter-ում
ԱՄՆ-ում բողոքի զանգվածային ցույցերը  սկսվել են աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի աղմկահարույց սպանությունից հետո: Անկարգությունները Օրեգոն նահանգի Պորտլենդ քաղաքում վերջին օրերին չեն դադարում: Ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ հուլիսի 20-ից դաշնային դատարանի մոտ հավաքված ցուցարարները շենքի պատերին աերոզոլների միջոցով գրություններ են թողել, ինչին ի պատասխան իրավապահները ցուցարարների նկատմամբ արցունքաբեր գազ էին կիրառել:

Трамп пригрозил десятью годами тюрьмы вандалам, оскверняющим правительственные здания
Президент США Дональд Трамп пригрозил уголовным наказанием протестующим, совершающим акты вандализма в отношении правительственных зданий.
"Анархисты, подстрекатели и протестующие, которые уродуют здание федерального суда в Портленде [штат Орегон] или любые другие правительственные постройки во всех наших городах и штатах и наносят им ущерб, будут преследоваться в соответствии с недавно повторно введенным в действие указом о защите памятников. Минимум 10 лет тюрьмы. Не делайте так!" - написал американский лидер в понедельник в своем Twitter.
Беспорядки не прекращались в Портленде все последние дни. Министерство внутренней безопасности Соединенных Штатов информировало, что демонстранты, собравшиеся у здания федерального суда вечером 20 июля, нанесли граффити на его стены аэрозольными баллончиками с краской. Правоохранительные органы в ответ распылили слезоточивый газ.