«Ժողովուրդ». ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովին ուզում են լայն լիազորություններ տալ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ ««Ազգային ժողովի էթիկայի հարցերով հանձնաժողովը չի կարող ստեղծվել 2021 թվականի հունվարի 1-ից շուտ: Բանն այն է, որ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջարկում էր փոփոխություններ կատարել «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում և ստեղծել հնարավորություններ էթիկայի հանձնաժողովի ստեղծման համար` տալով դրան լայն լիազորություններ, սակայն «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Ազգային ժողովի աշխատակազմի փորձագիտական և վերլուծական վարչության կողմից փորձաքննության է ենթարկվել «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի նախագիծը:
Խմբակցությունն առաջարկում էր, որ ԱԺ նախագահը պատգամավորի նկատմամբ կիրառի օրենքով նախատեսված կարգապահական պատասխանատվության միջոց` էթիկայի հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա, սակայն վարչությունն առաջարկում է ամրագրել, որ Ազգային ժողովի նախագահը կարող է կիրառել, այսինքն` դա պարտադիր չէ:
Բացի այդ, նրանք գտել են, որ նախագիծը պարունակում է ֆինանսատնտեսական որոշ հիմնախնդիրներ: Մասնավորապես, նախագծով նախատեսվում է, որ սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում դրա հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը այն դեպքում, երբ ՀՀ Ազգային ժողովի ընթացիկ տարվա ֆինանսավորման ծավալներում այս հանձնաժողովի գործունեության և սպասարկման հետ կապված ֆինանսական միջոցներ հատկացված չեն: Եվ այդ պատճառով առաջարկվում է սահմանել, որ սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2021 թվականի հունվարի 1-ից»։

«Жоховурд»: Парламентской комиссии по вопросам этики хотят предоставить широкие полномочия
Газета «Жоховурд» пишет, что парламентская комиссия по вопросам этики не может быть создана раньше 1 января 2020 года. Дело в том, что фракция «Мой шаг» предлагает внести изменения в закон «Регламент Национального Собрания» и создать возможность для формирования комиссии, придав ей широкие полномочия. Однако, по сведениям издания, проект поправок в закон «Регламент Национального Собрания» был подвергнут экспертизе в управлении правовой экспертизы аппарата парламента.
«Согласно предложению фракции, спикер парламента применяет к депутатам предусмотренную законом меру дисциплинарной ответственности на основании заключения комиссии по вопросам этики, однако управление предлагает закрепить, что спикер парламента может применять, то есть это не обязательно.
Кроме того, в управлении считают, что в проекте есть несколько финансово-экономических проблем. В частности, согласно проекту предусматривается, что настоящий закон вступает в силу на десятый день с момента опубликования в том случае, когда в объемах финансирования Национального Собрания за текущий год не предусмотрены средства для финансирования деятельности и обслуживание этой комиссии. По этой причине предлагается установить, что настоящий закон вступит в силу с 1 января 2021 года», - пишет газета.