Հայաստանն ամենամեծ թվով ապօրինի ներգաղթյալներ ընդունում է Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Նիդերլանդներից և Բելգիայից. Միգրացիոն ծառայության պետ
07/09/2020 11:11
Առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիա) ոլորտում Հայաստանի համար հատկապես կարևոր են Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Նիդերլանդների և Բելգիայի հետ հարաբերությունները, քանի որ ամենամեծ թվով ապօրինի ներգաղթյալների հետընդունումը կատարվում է հենց այս երկրներից, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
«2017-2018-ին ավելի շատ խնդիրներ կային Գերմանիայի հետ, բայց այժմ թրենդը փոխվել է և միգրացիոն հարցեր ավելի շատ Ֆրանսիայի հետ ունենք», - ասաց նա:
Արմեն Ղազարյանը միաժամանակ տեղեկացրեց, որ կորոնավիրուսային համավարակի ամիսներին եվրոպացի գործընկերների հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, և այս ընթացքում չարտերային թռիչքներով վերադարձ չէր իրականացվում:
«Այժմ սկսում ենք ազդակներ ստանալ, որ եվրոպական երկրների կողմից ցանկություն կա կազմակերպել այդպիսի չարտերային թռիչքներ»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այս պահին Հայաստանը հետվերադարձի վավերացված համաձայնագրեր ունի երեք երկրի՝ Ֆրանսիայի, Չեխիայի և Էստոնիայի հետ:
Արմեն Ղազարյանն ընդգծեց, որ վերադարձած ապօրինի ներգաղթյալ ընտանիքներին վեց ամսվա կտրվածքով տրամադրում են 60 հազար դրամ՝ բնակարան վարձակալելու նպատակով, աջակցում ներդրումներ կատարելու և բիզնես սկելու գործում:

Наибольшее число нелегальных мигрантов Армения принимает обратно из Франции Германии, Нидерландов и Бельгии – глава миграционной службы
07/09/2020 12:31
В сфере принудительного возвращения (реадмиссии) нелегальных мигрантов для Армении особенно важны отношения с Францией, Германией, Нидерландами и Бельгией, поскольку наибольшее число армян принимаются обратно именно из этих стран, заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по внешним связям начальник миграционной службы министерства территориального управления и инфраструктур Армен Казарян.
«В 2017-2018гг. больше проблем было с Германией, но сейчас тренд изменился и у нас больше миграционных проблем с Францией», - сказал он.
Армен Казарян сообщил, что во время эпидемии коронавируса с европейскими партнерами была достигнута договоренность не осуществлять в этот период принудительное возвращение на чартерных рейсах.
«Сейчас мы начинаем получать сигналы, что европейские страны хотят организовать такие чартерные рейсы», - сказал он, добавив, что в настоящее время у Армении есть ратифицированные соглашения о реадмиссии с Францией, Чехией и Эстонией.
Армен Казарян подчеркнул, что принудительно возвращенным на родину семьям в течение 6 месяцев предоставляется 60 тысяч драмов для аренды квартиры, оказывается также содействие в вопросе инвестиций и основания бизнеса.