Ես կոնկրետ գործով անելիք չունեմ. Բադասյանը՝ Մարտի 1-ի գործի և զոհերի իրավահաջորդների բողոքի մասին
«Կարծում եմ՝ ճիշտ չէ կոնկրետ գործի քննությունը կապել դատաիրավական բարեփոխումների ամբողջական ընթացքի հետ», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդների և նրանց ներկայացուցիչների հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ հայտարարության համաձայն՝ նրանք դադարեցնում են իրենց ֆիզիկական մասնակցությունը դատական նիստերին՝ դժգոհելով դատավարության ընթացքից և գործընթացի ձգձգումից, համարելով այն «անբովանդակ ֆարս»:
Մարտի 1-ի գործի մասով նախարարն ասաց, որ մեկնաբանություն չի կարող անել: Իսկ թե հետևություն անելու խնդիր տեսնու՞մ է՝ պատասխանեց, որ հայտարարությանն ամբողջությամբ ծանոթ չէ: Բայց նկատեց, որ առանձին դեպքերում տեսնում է դատական գործերը ձգձգելու միտումներ:
«Արդարադատությունից խուսափելու որոշակի երևույթներ տեսնում եմ՝ դատավորն այս գործը չի ուզում քննի, կամ՝ ինքնաբացարկ է հայտնում, երբ դրա հիմքերը չկան, և այլն: Բոլոր խնդիրները տարիներ շարունակ կուտակված են», - ասաց Բադասյանը:
Դիտարկմանը, թե Մարտի 1-ի գործով զոհերի ներկայացուցիչներն ու իրավահաջորդները դժգոհում են ձգձգումներից՝ նախարարը պատասխանեց.
«Ես կոնկրետ գործով անելիք չունեմ: Ես արդարադատության նախարարն եմ, ով արդարադատության ոլորտում քաղաքականություն է մշակում»:

I have nothing to say about concrete case: justice minister on complaints of March 1 victims
It is not right to tie the examination of a concrete case with the whole process of judicial-legal reforms, Armenia’s minister of justice Rustam Badasyan told the reporters today, referring to the statement of successors of March 1 victims and their representatives.
The representatives stated about quitting their participation in the court hearings, complaining of their pace and permanent protraction and describing them as “contentless farce.”
The minister said he cannot give any comment on March 1 case. As to whether he sees any issue, the minister said he has not got familiarized with the statement fully, but stressed that in separate cases he sees tendencies to protract the court hearings.
“I see certain phenomena of avoiding the justice – like the judge does not want to examine the case, or announces recusal without any grounds, etc. All these issues have gathered for years,” Badasyan said.
To the comment that March 1 victims’ representatives complain of protraction, the minister said, “I have nothing to say about a concrete case. I am minister of justice who works out policy in justice sector.”