Սնոուդենը համաձայնել է Վաշինգտոնին 5 միլիոն դոլար վճարել իր գրքի վաճառքից և ելույթներից
ԱՄՆ ազգային անվտանգության գործակալության նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը համաձայնել է ավելի քան 5 միլիոն դոլար վճարել ԱՄՆ կառավարությանը՝ իր գրքի վաճառքից և ելույթներից: Այս մասին հաղորդում է CNN հեռուստաալիքը՝ հղում անելով դատական   փաստաթղթերին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը Սնոուդենի դեմ դատական  հայց էր ներկայացրել՝ կապված իր «Անձնական գործ» գրքի հրապարակման հետ՝ չբացահայտելու պարտավորությունները խախտելու համար: Վիրջինիայի դատարանը վճռել էր, որ կառավարությունն իրավունք ունի ստանալու գրքի վաճառքից ստացված հասույթը:
Հեռուստաալիքի տվյալով՝ մինչ օրս Սնոուդենը գրքի վաճառքից վաստակել է 4,2 միլիոն դոլար, բացի այդ հաղորդվում է, որ նա 56 անգամ ելույթ է ունեցել վարձատրության դիմաց՝ վաստակելով 1,03 միլիոն դոլար:
Սնոուդենը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պայմանավորվել են, որ գումարը մուտք կգործի հավատարմագրային հաշվին, հայտնում է հեռուստաալիքը:

Сноуден согласился выплатить Вашингтону $5 млн c продажи своей книги и выступлений
Экс-сотрудник Агентства национальной безопасности Соединенных Штатов Эдвард Сноуден согласился выплатить американскому правительству более $5 млн, заработанных с продажи своей книги и с выступлений. Об этом сообщает телеканал CNN со ссылкой на судебные документы.
Ранее министерство юстиции США подало иск против Сноудена в связи с публикацией его книги «Личное дело» в нарушение обязательств о неразглашении. Суд Вирджинии постановил, что правительство имеет право на получение средств, вырученных от продажи книги.
По данным телеканала, к настоящему моменту Сноуден заработал с продажи книги $4,2 млн. Помимо этого, сообщается, что он 56 раз выступал платно, заработав на этих выступлениях $1,03 млн.
Сноуден и администрация американского президента Дональда Трампа договорились, что деньги будут зачислены на трастовый счет, передает телеканал.