«Փաստ». Դատարանի որոշման հիմքով քրեական գործ կհարուցվի Նիկոլ Փաշինյանի դեմ՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու առիթով
24/09/2020 09:49
«Փաստ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 22-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանը բավարարեց «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանի՝ Հատուկ քննչական ծառայության դեմ բերված բողոքը։ Ղազինյանը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել՝ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու առիթով, որի հիմքն այն էր, որ ՀՀ կառավարության կողմից մարտի 16-ի որոշման մեջ պանդեմիայի օրը մարտի 11-ի փոխարեն գրվել էր մարտի 13-ը։ ՀՔԾ-ն մերժել էր քրեական գործի հարուցումը։
Առաջին հայացքից վրիպակ հիշեցնող այս կեղծիքը ունի շատ խորը քաղաքական նշանակություն, քանի որ ԱՀԿ կողմից համաշխարհային պանդեմիա հայտարարելուց հետո երկու օր Փաշինյանը շարունակում էր իր նախընտրական քարոզարշավը՝ կազմակերպելով մարդկանց զանգվածային կուտակումներ։ Այս հանգամանքը թաքցնելու նպատակով, ըստ Ղազինյանի ներկայացրած հաղորդման, ՀՀ կառավարության որոշման մեջ դիտավորյալ կեղծվել էր պանդեմիա հայտարարելու օրը։
Ըստ էության, դատարանի որոշման հիմքով քրեական գործ կհարուցվի Նիկոլ Փաշինյանի դեմ՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու առիթով: Քրեական գործի շրջանակներում արդեն պարզ կդառնա, թե, բացի Նիկոլ Փաշինյանից, էլ ովքեր են ներգրավվելու այս գործում»։

«Паст»: На основании решения суда против Никола Пашиняна будет возбуждено уголовное дело по факту совершения служебного подлога
24/09/2020 11:21
Газета «Паст» пишет, что 22 сентября судья суда общей юрисдикции Еревана Татевик Григорян удовлетворила иск председателя партии «Одна Армения» Артура Казиняна против Специальной следственной службы. Артур Казинян представил сообщение о преступлении по факту совершения служебного подлога Николом Пашиняном, в основе которого заложено то, что в решение правительства Армении от 16 марта день объявления пандемии вместо 11 марта указан 13 марта. Специальная следственная служба отказала в возбуждении уголовного дела.
«На первый взгляд напоминающий промашку этот подлог имеет очень глубокое политическое значение, поскольку после объявления Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) пандемии коронавируса в мире, Пашинян еще два дня продолжал предвыборную кампанию, организовывая массовые скопления людей. Согласно представленному Казиняном сообщению, чтобы скрыть это обстоятельство, в решении правительства умышлено был сфальсифицирован день объявления пандемии.
По сути, на основании решения суда против Никола Пашиняна будет возбуждено уголовное дело по факту совершения служебного подлога. В рамках уголовного дела уже будет ясно, кто кроме Никола Пашиняна будет вовлечен в это дело», - отмечает издание.