Ողջունում ենք փաստը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն առաջնորդների մակարդակով խստորեն դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ուժի կիրառումը. ԱԳՆ
02/10/2020 11:23
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների կողմից արված համատեղ կոչի վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել։
«Մենք ողջունում ենք այն փաստը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն առաջնորդների մակարդակով խստորեն դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ուժի կիրառումը:
Հայաստանը շարունակաբար մերժել և դատապարտել Է Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը կամ ուժի կիրառման սպառնալիքը և Թուրքիայի անմիջական ներգրավումը Հայաստանի և Արցախի դեմ մարտական գործողություններում: Ադրբեջանի և Թուրքիայի միասնական ագրեսիվ գործողությունները և օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների ներգրավումը խաթարում են տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը՝ նշանակալիորեն բարձրացնելով լայնածավալ պատերազմի վտանգը: Արցախի դեմ այս ագրեսիան պետք է անմիջապես դադարեցվի:
Հայաստանը շարունակում է հանձնառու լինել Լեռնային Ղարաբաղի համակարտության խաղաղ կարգավորմանը: Մենք շարունակելու ենք վճռականորեն հակադարձել Արցախի դեմ այս ագրեսիային` միաժամանակ պատրաստ լինելով աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ՝ 1994-1995թթ. համաձայնագրերի վրա հիմնված հրադադարի ռեժիմի վերականգնման ուղղությամբ», - նշված է ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։

Armenia welcomes strong condemnation of use of force in NK at the level of OSCE Minsk Group Co-chair countries' leaders: MFA
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs referred to the statement on the joint call of the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chairs countries.
“We welcome the fact that the Minsk Group Co-Chairs at the level of their leaders reacted to the use of force in the Nagorno-Karabakh conflict zone by way of strong condemnation. Armenia has been consistently rejecting and condemning the threat or use of force by Azerbaijan and the direct involvement of Turkey in the hostilities against Armenia and Nagorno-Karabakh. The aggressive joint actions of Azerbaijan and Turkey and the use of foreign terrorist fighters have been undermining regional security and peace, significantly raising the risks of a full-fledged war. This aggression against Nagorno-Karabakh must immediately cease.
Armenia remains committed to the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. While this aggression against Nagorno Karabakh will continue to receive our strong and resolute response, we stand ready to engage with the OSCE Minsk Group Co-Chair countries to re-establish a ceasefire regime based on the 1994-1995 agreements,” the statement said.