Մենք հրադադար չենք աղերսելու. Արթուր Թովմասյան
Մենք պատերազմն առաջ ենք տանում մտածված կերպով, որպեսզի ամեն օպերացիաների հետևանքով ավելի քիչ կորուստներ ունենանք, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախ խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
«Ադրբեջանի նախագահը գնաց արկածախնդրության: Կարծում եմ՝ արկածախնդրության գնալու նրան ստիպել է Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը: Մենք համաչափ հակահարվածներ ենք տալիս, և ամեն ինչ վերահսկվում է: Մենք հրադադար չենք աղերսելու: Պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը, բայց այն վարում է Թուրքիան: Էրդողանն ուզում է քիթը մտցնել Անդրկովկաս: Իսկ մենք նրանց հետ համարժեք լեզվով ենք խոսում», - ասաց բանախոսը:
Արթուր Թովմասյանը հիշեցրեց, որ Ռուսաստանը փորձեր է կատարում բանակցային սեղանի շուրջ բերել հակամարտող կողմերին՝ ի դեմս Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների:
«Հնարավոր է, որ շատ արագ նաև պաշտպանության նախարարները սեղանի շուրջ նստեն: Այսօր վիճակը հանգիստ է, բայց մենք պետք է աչալուրջ լինենք», - ասաց ԱՀ խորհրդարանի նախագահը:

We will not beg for ceasefire: Artsakh NA speaker
We are moving in the war thoughtfully to have less losses from each operation, chairman of Artsakh parliament Artur Tovmasyan said.
“Azerbaijani president engaged in adventure, and I believe he was forced to do it by Turkish military-political leadership. We are giving proportionate counterattacks, everything is under control,” he said, stressing that the Armenian side will not beg for ceasefire.
“The war has been unleashed by Azerbaijan, but is being conducted by Turkey. Erdogan wants to poke his nose to the South Caucasus. We are speaking with them in equivalent language,” he said.
Tovmasyan reminded that Russia is making efforts to bring the conflicting parties on behalf of Armenian and Azerbaijani FMs to the table of negotiations.
“Perhaps, defense ministers will too immediately sit at the table of negotiations. Today the situation is calm, but we must be vigilant,” he said.