Ստեփանակերտում հրթիռակոծության ժամանակ վիրավորված փրկարարը մահացել է
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը և նախարարության բոլոր աշխատակիցները խորապես սգում են Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարար ուժերի վարչության հրշեջ-փրկարարական մասի 3-րդ պահակախմբի վարորդ-փրկարար, ավագ ենթասպա Հովիկ Յուրիի Աղաջանյանի մահը:
«Հովիկ Աղաջանյանի կյանքի համար օրեր շարունակ պայքարեցին Ստեփանակերտի, ապա նաև Երևանի «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի բժիշկները: Ցավոք, նրա կյանքը չհաջողվեց փրկել:
Նա վիրավորվել էր հոկտեմբերի 2-ին, ժամը 13։45-ի սահմաններում Ստեփանակերտ քաղաքի հրթիռակոծության ժամանակ, երբ, մասնավորապես մասամբ վնասվել էր ԱԻ ՊԾ վարչական տարածքը:
Մեր խորին վշտակցությունը Հովիկի ընտանիքին, նրա հարազատներին ու գործընկերներին»,- ասված է ԱԻՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանով Հովիկ Յուրիի Աղաջանյանը հետմահու արժանացել է «Մարտական ծառայություն» մեդալի:

Скончался раненый во время ракетного обстрела Степанакерта спасатель МЧС
Глава МЧС Армении Феликс Цолакян и все сотрудники министерства выражают глубокие соболезнования в связи со смертью старшего прапорщика 3-й гвардии пожарно-спасательного отряда Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха смертью Овика Агаджаняна.
«За жизнь Овика Юрьевича Агаджаняна на протяжении нескольких дней боролись врачи Степанакерта, затем также Медицинского центра «Эребуни» в Ереване. К сожалению, его жизнь не удалось спасти.
Он был ранен 2 октября около 13:45 во время ракетного обстрела Степанакерта, когда был частично поврежден административный корпус МЧС.
Выражаем глубокие соболезнования семье Овика, его родственникам и коллегам», - говорится в распространенном МЧС сообщении.
Указом президента Республики Арцах Араика Арутюняна Овик Агаджанян посмертно награжден медалью «За боевые заслуги» за мужество и отвагу, проявленные при исполнении служебных обязанностей в ходе развязанных противником широкомасштабных боевых действий 27 сентября 2020 года.
Овик Юрьевич Агаджанян родился 20 декабря 1994 года в селе Хнацах Аскеранского района Арцаха. Не был женат.