Իրանում մահապատժի է ենթարկվել «Amad News» պորտալի ղեկավարը
«Amad News» լրատվական պորտալի ղեկավար Ռուհոլլահ Զամը մահապատժի է ենթարկվել շաբաթ Իրանում, հաղորդում է «Mehr News»-ը:
Հաղորդվում է, որ մահապատիժն իրականացվել է շաբաթ առավոտյան՝ կախաղանի միջոցով:
Այս շաբաթվա սկզբին հայտնի էր դարձել, որ Իրանի իշխանությունները մահապատժի վճիռ են հաստատել «Amad News» լրատվական պորտալի ղեկավարի համար, ով օժանդակություն է ստացել օտարերկրյա հետախուզական ծառայություններից:
2019-ի հոկտեմբերի կեսերին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել էր Զամի ձերբակալման մասին: Ըստ բաց աղբյուրների՝ Զամն ակտիվորեն լուսաբանել է 2017-ի դեկտեմբերի - 2018-ի հունվարի բողոքի ցույցերն Իրանի ամբողջ տարածքում:
Լրատվական պորտալի ղեկավարը, ինչպես նշում է IRNA գործակալությունը, ձերբակալվել է «հակահեղափոխական գործողությունների» համար:

В Иране повесили главу новостного портала «Амад Ньюз»
Руководитель новостного портала «Амад Ньюз» Рухолла Зам казнен в субботу в Иране, сообщает агентство Mehr News.
Сообщается, что смертная казнь приведена в исполнение в субботу утром через повешение.
Ранее на этой неделе стало известно, что власти Ирана подтвердили смертный приговор главе новостного портала «Амад ньюз», получавшему помощь от иностранных разведок.
В середине октября 2019 года Корпус стражей исламской революции (КСИР, часть вооруженных сил Ирана) сообщил о задержании Зама. Согласно открытым источникам, Зам активно освещал протесты декабря 2017 – января 2018 года во всем Иране.
Глава новостного портала, как отмечало агентство IRNA, был задержан за «антиреволюционную деятельность».