Պատերազմի հետևանքով անօթևան է դարձել շուրջ 40 հազար մարդ, սպանվել է 72 քաղաքացիական անձ. ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կարևոր փաստեր է նեկայացրել Ադրբեջանի սանձազերծած` 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում Արցախում խաղաղ բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ։
«Պատերազմի ընթացքում իրենց մշտական, հայրենի բնակավայրերից տեղահանվել է ավելի քան 100,000 խաղաղ բնակիչ:
Պատերազմի հետևանքով անօթևան է դարձել շուրջ 40,000 մարդ՝ զրկվելով իրենց տներից, անձնական իրերից, կենսական տարրական պայմաններում ապրելու հնարավորությունից և այլ իրավունքներից:
Ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումների հետևանքով պատերազմի ընթացքում կրթությունից զրկվել է դպրոցական ու մանկապարտեզի տարիքի շուրջ 30,000 երեխա: Վնասվել կամ ավերվել է 12 մանկապարտեզ և 71 դպրոց:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 հունվարի 28-ը սպանվել է 72 քաղաքացիական անձ, այդ թվում` դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգման արդյունքում:
Վիրավորում է ստացել 163 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ հաշմանամություն ձեռք բերել, առողջությունն է ողջ կյանքի համար խեղվել», - հայտնել է ՄԻՊ-ը։

Over 40,000 people remain without homes as a result of war, 72 civilins were killed - Armenia's Ombudsman
Armenia’s Human Rights Defender Arman Tatoyan presented a number of important facts on gross violations of the rights of the peaceful civilians of Artsakh in September-November during the war unleashed by Azerbaijan.
“During the war over 100,000 civilians were displaced from their permanent settlements. Over 40,000 people have become homeless as a result of the war being deprived of their homes, personal belongings, opportunities to live in elementary conditions and other rights,” Tatoyan reported.
As a result of attacks of Azerbaijani armed forces over 30,000 children of pre-school and school age were deprived of the opportunity to get education.
Twelve pre-schools and 71 schools were damaged or ruined.
From September 27, 2020 to January 28, 2021 seventy-two civilians were killed including as a result of severe treatment and torture.
The ombudsman noted that 163 civilians received injuries, gained disability and lost health for the rest of the life.