Երևանի պետական համալսարանը փլուզվում է
Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներից մի քանիսը դիմում են գրել դադարեցնելու իրենց անդամակցությունը։
«Չեմ կարող ստույգ թիվ ասել, թե քանի հոգի է հրաժարվել, ինչպես նաև պատճառը չեմ կարող ասել։ Կարող եմ ենթադրություն անել, որ նախարարությունն անիմաստ ժամանակ է ձգում, որովհետև անելիք ու ասելիք չունի ԵՊՀ-ի վերաբերյալ։ Հաշվի առնելով նախկին փորձը, որ մի անգամ հոգաբարձուների խորհուրդ ձևավորվեց 8 ամիս ուշացումով, հաջորդ անգամ ձևավորվեց 3-4 ամիս ուշացումով։ Ակնհայտ է, որ սրանով կառավարությունը մի կես տարվա ընդմիջում է վերցնում և կես տարի ևս ԵՊՀ-ն կաթվածահար վիճակում է լինելու», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանը։
Նա նշեց, որ դեռ նախորդ տարեվերջին հոգաբարձուների խորհուրդը պետք է հաստատեր ռեկտորի հաշվետվությունը նախորդ ուստարվա համար։
«Սովորաբար դա տեղի էր ունենում դեկտեմբերի վերջին։ Ապրիլի կեսն է արդեն, բայց դեռևս հաշվետվությունը հաստատված չէ։ Եթե սա աշխատի և ևս մի կես տարի հոգաբարձուների խորհուրդ չունենանք, նշանակում է, որ 2019-20 ուս տարվա հաշվետվությունը հաստատված չի լինելու, ինչը կանոնադրության խախտում է։ Որպեսզի ռեկտորը շարունակի պաշտոնավարել, հոգաբորձուների խորհուրդը պետք է հավանություն տա նախորդ տարվա հաշվետվությանը»։

Ереванский государственный университет разваливается – пресс-секретарь ЕГУ
Несколько членов Совета попечителей Ереванского государственного университета написали заявление о прекращении своих полномочий.
«Не могу назвать точно, сколько человек отказалось, а также причины. Могу лишь предположить, что министерство бессмысленно тянет время, поскольку не знает, что сделать и сказать по вопросу ЕГУ. Учитывая прежний опыт, когда Совет попечителей был сформирован один раз с 8-месячным опозданием, а в следующий раз с опозданием в 3-4 месяца. Очевидно, что тем самым правительство берет перерыв и ЕГУ еще полгода будет в парализованном состоянии», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь ЕГУ Геворк Эмин-Терян.
Он отметил, что Совет попечителей еще в конце 2020 года должен был утвердить отчет ректора о деятельности за прошлый год.
«Обычно это происходит в конце декабря. Уже середина апреля, но отчет еще не утвержден. Если это сработает и у нас еще полгода не будет Совета попечителей, то это означает, что отчет за 2019-2020 учебный год не будет утвержден, что является нарушением устава. Чтобы ректор продолжал свою деятельность, Совет попечителей должен одобрить отчет за прошлый год», - сказал он.