Երևանի պետական համալսարանը փլուզվում է
Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներից մի քանիսը դիմում են գրել դադարեցնելու իրենց անդամակցությունը։
«Չեմ կարող ստույգ թիվ ասել, թե քանի հոգի է հրաժարվել, ինչպես նաև պատճառը չեմ կարող ասել։ Կարող եմ ենթադրություն անել, որ նախարարությունն անիմաստ ժամանակ է ձգում, որովհետև անելիք ու ասելիք չունի ԵՊՀ-ի վերաբերյալ։ Հաշվի առնելով նախկին փորձը, որ մի անգամ հոգաբարձուների խորհուրդ ձևավորվեց 8 ամիս ուշացումով, հաջորդ անգամ ձևավորվեց 3-4 ամիս ուշացումով։ Ակնհայտ է, որ սրանով կառավարությունը մի կես տարվա ընդմիջում է վերցնում և կես տարի ևս ԵՊՀ-ն կաթվածահար վիճակում է լինելու», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանը։
Նա նշեց, որ դեռ նախորդ տարեվերջին հոգաբարձուների խորհուրդը պետք է հաստատեր ռեկտորի հաշվետվությունը նախորդ ուստարվա համար։
«Սովորաբար դա տեղի էր ունենում դեկտեմբերի վերջին։ Ապրիլի կեսն է արդեն, բայց դեռևս հաշվետվությունը հաստատված չէ։ Եթե սա աշխատի և ևս մի կես տարի հոգաբարձուների խորհուրդ չունենանք, նշանակում է, որ 2019-20 ուս տարվա հաշվետվությունը հաստատված չի լինելու, ինչը կանոնադրության խախտում է։ Որպեսզի ռեկտորը շարունակի պաշտոնավարել, հոգաբորձուների խորհուրդը պետք է հավանություն տա նախորդ տարվա հաշվետվությանը»։

Few members of the Yerevan State University have written applications to quit their membership.
“I cannot tell the exact number how many quitted, and I can’t tell the reason. I can just make a conclusion that the ministry is wasting time as it has nothing to say and to do about YSU,” spokesperson Gevorg Emin-Teryan told Aysor.am.
“Considering the previous experience that once Board of Trustees was formed with 8-month long delay and next time with 3-4 months' delay, it is obvious that with it government takes a half year break, and the YSU will be paralyzed for another half year,” the YSU spokesperson added.
He said that in the end of the previous year the Board of Trustees was to approve the report of the rector for the previous academic year.
“Usually it was taking place in late December. It is already midst of April, but the report has not been approved yet. If this works, and we won’t have Board of Trustees for another half year, it means that the 2019-2020 academic year’s report will not be approved which is violation of regulation. For the rector to continue his tenure, the Board of Trustees must approve the past year’s report,” Emin-Teryan said.
Asked what consequences all this may have, the spokesperson said, “Yerevan State University is gradually collapsing.”