Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակներում ոչ միայն հույս են տվել Ադրբեջանին, որ կհասնի իր նպատակին, այլև երաշխիք են տվել. Նիկոլ Փաշինյան
14/04/2021 11:36
Հենց Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակներում՝ 1997-98թթ., ոչ միայն հույս են տվել Ադրբեջանին, որ Ադրբեջանը կհասնի իր նպատակին, այլև երաշխիք են տվել, խորհրդարանում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այդ երաշխիքը Ղարաբաղը բանակցային գործընթացից դուրս թողելն է:
«Առանց Ղարաբաղի բանակցությունների գնալը հույս և երաշխիք է եղել Ադրբեջանին, որ նրանք պիտի հասնեն իրենց նպատակին: Ի՞նչ պետք է անեին՝ այն, ինչ մենք փորձեցինք անել 2019թ.՝ ասելով, որ մենք առանց Ղարաբաղի չենք պատկերացնում բանակցություն և հարցի լուծում: Իրենք դա պետք է անեին 1997-98թթ., որովհետև այն ժամանակ Ադրբեջանը պատրաստ չէր և չէր կարող ռազմական լուծում տալ խնդրին: Մենք ոչ միայն մեզ չէինք խաբի, թե բանակցություններով խնդիր ենք լուծում, այլև՝ Ադրբեջանին, զուգահեռ կպատարստվեինք պատերազամին», - նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև ասաց, Քոչարյան-Սարգսյան զույգը, Ղարաբաղի հարցը օգտագործելով իշխանության հասնելու համար, 20 տարվա ընթացքում տանուլ է տվել ԼՂ բանակցային գործընթացը:

Being on power Kocharyan not only gave hope but guarantee to Azerbaijan – Armenia’s PM
During Robert Kocharyan’s term in office, in 1997-1998 Azerbaijan was not only given a hope that it would reach its goal but a guarantee, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the NA today, stressing that this guarantee was leaving Karabakh out of the negotiation process.
“Heading to negotiations without Karabakh was a hope and guarantee for Azerbaijan that they would reach their aim. What should have they done? What we tried to do in 2019, saying that we do not imagine negotiations and settlement of the issue without Karabakh. They should have done it in 1997-1998 because that time Azerbaijan was not ready and could not have given military solution to the issue. We wouldn’t have lied to ourselves that we are solving issue with the negotiations but in parallel would have prepared to war,” Pashinyan said.
The PM also stressed that Kocharyan-Sargsyan couple, using the Karabakh issue to reach the power, failed the NK negotiation process during 20 years.