Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակներում ոչ միայն հույս են տվել Ադրբեջանին, որ կհասնի իր նպատակին, այլև երաշխիք են տվել. Նիկոլ Փաշինյան
14/04/2021 11:36
Հենց Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակներում՝ 1997-98թթ., ոչ միայն հույս են տվել Ադրբեջանին, որ Ադրբեջանը կհասնի իր նպատակին, այլև երաշխիք են տվել, խորհրդարանում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այդ երաշխիքը Ղարաբաղը բանակցային գործընթացից դուրս թողելն է:
«Առանց Ղարաբաղի բանակցությունների գնալը հույս և երաշխիք է եղել Ադրբեջանին, որ նրանք պիտի հասնեն իրենց նպատակին: Ի՞նչ պետք է անեին՝ այն, ինչ մենք փորձեցինք անել 2019թ.՝ ասելով, որ մենք առանց Ղարաբաղի չենք պատկերացնում բանակցություն և հարցի լուծում: Իրենք դա պետք է անեին 1997-98թթ., որովհետև այն ժամանակ Ադրբեջանը պատրաստ չէր և չէր կարող ռազմական լուծում տալ խնդրին: Մենք ոչ միայն մեզ չէինք խաբի, թե բանակցություններով խնդիր ենք լուծում, այլև՝ Ադրբեջանին, զուգահեռ կպատարստվեինք պատերազամին», - նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև ասաց, Քոչարյան-Սարգսյան զույգը, Ղարաբաղի հարցը օգտագործելով իշխանության հասնելու համար, 20 տարվա ընթացքում տանուլ է տվել ԼՂ բանակցային գործընթացը:

Именно в период Роберта Кочаряна Азербайджану дали не только надежду, что достигнет своей цели, но гарантию – Никол Пашинян
14/04/2021 13:27
Именно в период Роберта Кочаряна, в 1997-98гг., Азербайджану дали не только надежду, что он достигнет своей цели, но гарантию, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян, подчеркнув, что эта гарантия – это вывод Нагорного Карабаха из переговорного процесса.
«Пойти на переговоры без Карабаха стало надеждой и гарантией для Азербайджана, что он должен достичь своей цели. Что должны были сделать? То, что мы попытались сделать в 2019 году, сказав, что мы не представляем без Нагорного Карабаха переговоров и решения вопроса. Они должны были сделать это в 1997-98гг., поскольку Азербайджан тогда не был готов и не мог решить проблему военным путем. Мы не только не обманывали бы себя, что решаем вопрос путем переговоров, но и Азербайджан, и параллельно готовились бы к войне», - отметил Пашинян.
Премьер также сказал, что пара Кочарян – Саргсян, используя вопрос Карабаха для достижения власти, в течение 20 лет проиграла переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта.