«Սադրանք՝ ուղղված հայ-հնդկական բարեկամության դեմ». ՀՀ ԱԳՆ-ն դատապարտել է Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի նկատմամբ վանդալիզմը
29/04/2021 18:34
ՀՀ ԱԳՆ մեկնաբանել է Երևանում Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի նկատմամբ վանդալիզմի դեպքը:
«Խստորեն դատապարտում ենք Հնդկաստանի անկախության և պետականության խորհրդանիշ, խաղաղության առաջամարտիկ և հումանիստ Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի պատվանդանի կոտրումը և հրկիզումը:
Սա սադրանք է՝ ուղղված դարավոր և անկախությունից ի վեր դինամիկ զարգացող հայ-հնդկական բարեկամության դեմ:
Հուշարձանների պահպանման խնդիրը բոլորիս պարտավորություն է, և վանդալիզմի ու պղծման ցանկացած նման արարք ոտնձգություն է համամարդկային արժեքների դեմ, որի իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության օրենքի շրջանակներում», - հայտնում են նախարարությունից:

Это провокация против армяно-индийской дружбы – МИД Армении осуждает осквернение памятника Махатме Ганди
29/04/2021 19:01
МИД Армении прокомментировал акт вандализма против памятника Махатме Ганди в Ереване.
«Мы решительно осуждаем разрушение и сожжение постамента памятника символу независимости и государственности Индии, борцу за мир и гуманисту Махатме Ганди.
Это провокация против многовековой и динамично развивающейся с момента обретения независимости армяно-индийской дружбы.
Сохранение памятников – это общая обязанность, и любой подобный акт вандализма и осквернения является посягательством на универсальные ценности. Виновные в совершении данного акта должны быть привлечены к ответственности в соответствии с законом», - говорится в комментарии МИД.