«Ալյանս» կուսակցությունը պահանջագիր է ներկայացրել իշխանություններին (Տեսանյութ)
Հայաստանին անհրաժեշտ է միավեկտոր արտաքին քաղաքականություն, բալանսավորված, բայց պաշտպանական կոնցեպտի շրջանակներում, «Ալյանս» կուսակցության համաժողովին հայտարարեց կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը։
«Անհրաժեշտ է այնպիսի պայմանավորվածություն և դրա իրականացում, որը չի խախտվելու նույնիսկ առկա պայմանագրային բազայի պարագայում», - հայտարարեց Ուրիխանյանն, ապա ներկայացրեց ՀՀ ժամանակավոր իշխանություններին ներկայացված պահանջագիրը.
«Պահանջում ենք՝
սթափվել
ոչ թե ինչպես հորդորում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն՝ համակերպվել իրականության հետ, այլ հակազդել, բայց մտածելով ու հաշվարկելով
անհապաղ նախաձեռնել նոր ձևաչափի բանակցություններ դաշնակից Ռուսաստանի հետ՝ Սյունիքում իրավիճակի, Արցախի հարցի և Հայաստանի անվտանգության կոնցեպտի շուրջ
իրականացնել Ադրբեջանում գերեվարված մեր հայրենակիցների հրատապ վերադարձը
սկսել հայ-ռուսական միացյալ սահմանապահ զորքերի ստեղծման գործընթաց
հրատապ իրագործել հակաճգնաժամային սոցիալական ծրագիր խոցելի խավերի համար ապահովելով վարկային համաներում
շատ արագ ներդնել պարտադիր առողջապահական ապահովագրության համակարգը
իրականացնել կենսաթոշակների բարձրացում՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի չեղարկման հաշվին
ընտրական գործընթացի բացարձակ օրինական, կատարյալ և թափանցիկ կազմակերպում
խոստովանել, որ բոլոր նշված կետերը չեն իրականացվել իշխանությունների անկարողության պատճառով, և որ մինչև ընտրությունները, մեկ ամսվա ընթացքում կփորձեն անել առավելագույնը, որից հետո ժողովրդի կամոք կզիջեն իշխանությունը ունակ և իրապես ընտրված ուժի»։

Партия «Альянс» предъявила ультиматум властям
Армении необходима одновекторная внешняя политика, сбалансированная, но в рамках оборонной концепции, заявил сегодня на съезде партии «Альянс» председатель партии Тигран Уриханян.
«Необходимо такая договоренность и ее реализация, которая не будет нарушена даже в условиях существующей договорной базы», - заявил Тигран Уриханян, представив требования временным властям.
«Мы требуем
протрезвиться
не примириться с действительностью как призывает МИД Азербайджана, а противостоять, но обдуманно и просчитано
немедленно инициировать переговоры в новом формате с союзником – Россией – вокруг ситуации в Сюнике, вопроса Арцаха и концепции безопасности Армении
начать немедленное возвращение находящихся в плену в Азербайджане наших соотечественников
начать процесс создания армяно-российских объединенных пограничных войск
срочно реализовать антикризисную социальную программ, обеспечив кредитную амнистию для уязвимых слоев населения
внедрить очень быстро систему обязательного медицинского страхования
осуществить повышение пенсий за счет отмены обязательного накопительного компонента
организовать исключительно законный, совершенный и прозрачный избирательный процесс
признаться, что все указанные пункты не выполнены из-за неспособности властей, и что до выборов, в течение одного месяца, попытаются сделать максимум, после чего, по воле народа, уступят власть способной и реально избранной силе».