«Հրապարակ». Մինչ ադրբեջանցիները մխրճվում են մեր տարածք, Արցախի նախագահը զբաղված է սեփական դիրքերի ամրապնդմամբ
19/05/2021 09:47
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մի քանի օր է՝ համացանցում տեղեկություններ կան, որ ադրբեջանական զինված ուժերն իրենց դիրքերն առաջ են տվել նաև Արցախում, ընդ որում՝ միանգամից մի քանի ուղղությամբ են փորձել, բայց մի քանի հարյուր մետր են առաջ եկել՝ Քարվաճառի հատվածում։ Չնայած Արցախի իրավապահները, հայաստանցի գործընկերներին չզիջելով, հերքումներ են տարածում, սակայն ընդդիմության ներկայացուցիչները հաստատում են այս լուրը։
Արցախի «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը մեզ ասաց, որ լուրն իրական է. «Ես էլ եմ լսել, որ Քարվաճառի, Ջերմուկի հատվածում ադրբեջանցիները վերջին օրերին «սահմանների ճշգրտման» և հենակետերի տեղակայման անվան տակ դիրքային բարելավումներ են գրանցել»։
Մյուս ուղղություններում նրանց առաջխաղացումը, ըստ տեղեկությունների, կանխել են ռուս խաղաղապահները։ Մինչ ադրբեջանցիները մխրճվում են մեր տարածք, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Նիկոլ Փաշինյանի օրինակով, զբաղված է սեփական դիրքերի ամրապնդմամբ։ Արցախում ասֆալտապատման բուռն աշխատանքներ են գնում, փողոցներ են լուսավորվում, օրինակ՝ Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհը։ Արցախցիները կատակում են, թե պատերազմից հետո «ՀԷԿ-երի Արայիկը» դարձել է «Արայիկ լուսավորիչ»»։

«Грапарак»: Пока азербайджанцы вторгаются на нашу территорию, президент Арцаха занят укреплением своих позиций
19/05/2021 11:34
Уже несколько дней в сети распространяются сведения о том, что азербайджанские вооруженные силы продвинули вперед свои позиции также в Арцахе, причем, пытались сделать это сразу в нескольких направлениях, но продвинулись на несколько сот метров только на участке Карвачара. Несмотря на то, что правоохранители Арцаха, не уступая армянским коллегам, распространяют опровержения, однако представители оппозиции подтверждают эти данные, пишет газета «Грапарак».
Руководитель фракции «Свобода» Давид Галстян сообщил изданию, что эти сведения соответствуют действительности: «Я тоже слышал, что на участке Каравачара, Джермука, азербайджанцы в последние дни под предлогом "уточнения границ" и установления блокпостов добились улучшение позиций».
«Их продвижение по другим направлениям, по сведениям, было предотвращено российскими миротворцами. Пока азербайджанцы вторгаются на нашу территорию, президент Арцаха Араик Арутюнян, по примеру Никола Пашиняна, занят укреплением собственных позиций. В Арцахе идут активные работы по асфальтированию дорог, освещению улиц, к примеру, дороги Степанакерт – Аскеран. Арцахцы шутят, что после войны "Араик ГЭС" стал "Араиком осветителем"», - отмечает издание.