«Կոչ ենք անում միավորվել». «Ալյանս»-ը մի շարք այլ ուժերի և անհատների հետ մեծ դաշինքի ձևավորման գործընթաց է սկսում
19/05/2021 11:13
«Ալյանս» կուսակցությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին և 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը մայիսի 18-ի երեկոյան դրությամբ փոփոխություն չի կրել։
Ողջամիտ ժամկետներում խաղաղ կարգավորման բացակայության, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականների, առանց նախապայմանների, իրենց ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում, ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել այլ, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով:
Սա ՀՀ ՊՆ պաշտոնական հայտարարության հատվածն է սահմանային իրադրության վերաբերյալ։ Ելնելով ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակից, հերթական լայնածավալ պատերազմի վտանգի առկայությունից, կառավարման, մեղմ ասած, վտանգավոր ու պետականակործան ընթացքից՝ անհրաժեշտ ենք համարում շտապ վերանայել քաղաքական ուժերի մոտեցումները նաև ներքաղաքական իրավիճակի առումով։
Հարկավոր է առավելագույնս մոբիլիզացնել բոլոր այն ուժերը, որոնք իրապես մտահոգ են հայրենիքի ճակատագրով։ Անհրաժեշտ է համախմբվել, ստեղծել ամենամեծ ու լայն միավորումը, որում կընդգրկվեն հայաստանյան քաղաքական ուժեր, ակտիվ նախաձեռնություններ և կարող անհատներ, սփյուռքի կառույցներ, և անդառնալի իրադարձությունների նախաշեմին կանգնած մեր երկրի ճակատագրով իրապես մտահոգ բոլորը։ Եթե Աստծո կամոք, մինչև արտահերթ ընտրությունների օրը խաղաղություն պահպանվի, համախոհ քաղաքական ուժերի առանձին մասնակցությունը ընտրություններին այլևս ճիշտ չէ։
Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ «Ալյանս» կուսակցությունը վերանայել է ընտրություններին առանձին մասնակցելու որոշումը և ձեռնամուխ է եղել մի շարք այլ ուժերի և անհատների հետ մեծ դաշինքի ձևավորման գործընթացին։ Կոչ ենք անում միավորվել, պահն է մի կողմ դնել բոլոր հարցերն առանց բացառության, բացի մեկ բանից` երկրի փրկությունը», - ասված է հայտարարությունում։

«Призываем объединиться» – партия «Альянс» начинает процесс формирования широкой коалиции с рядом сил и деятелей
19/05/2021 13:39
Партия «Альянс» выступила с заявлением.
«Сложившаяся на армяно-азербайджанской границе ситуация после провокаций азербайджанских вооруженных сил 12 и 13 мая не изменилась по состоянию на вечер 18 мая.
В случае отсутствия мирного разрешения в разумные сроки, то есть в случае, если азербайджанские военные не вернутся на свои исходные позиции без предварительных условий, Вооруженные силы Республики Армения оставляют за собой право решить вопрос другими способами, в том числе силовыми
Это отрывок из официального заявления министерства обороны Армения о ситуации на границе. Исходя из создавшейся взрывоопасной ситуации, существующей угрозы очередной широкомасштабной войны, опасного и гибельного для государства процесса управления, считаем необходимым срочно пересмотреть подходы политических сил и в плане внутриполитической ситуации.
Нужна максимально мобилизация всех тех сил, которые реально обеспокоены судьбой государства. Необходимо объединиться, сформировать широкую коалицию, в которую войдут армянские политические силы, активные инициативы и умелые деятели, структуры диаспоры и все те, кто реально обеспокоен судьбой нашей страны в преддверие необратимых событий. В случае сохранения  мира в нашей стране до внеочередных парламентских выборов по воле Божьей, считаем неверным отдельное участие политических сил в выборах.
В создавшихся условиях партия «Альянс» пересмотрела свое решение о самостоятельном участии в выборах и начала процесс формирования широкой коалиции с рядом сил и деятелей. Призываем объединиться, отложить в сторону все без исключения вопросы, кроме одного – спасение страны», - говорится в заявлении.