Նիկոլ Փաշինյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը հանդիպել են (Տեսանյութ)
Մի շարք քաղաքական ուժերի ղեկավարների հետ անցկացվող խորհրդակցությունների շրջանակում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Գագիկ Ծառուկյանին հանդիպման հրավերն ընդունելու համար և նշել. «Մեր գնահատականը ես արդեն հրապարակել եմ. դա այն է, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարվեց: Կարծում ենք, որ մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ է բոլոր հնարավոր միջոցները ձեռնարկել՝ մեր համազգային, հանրային լավագույն ներուժն այդ մարտահրավերների լուծման հարցում համախմբելու և համագործակցության ուժերը մեկտեղելու, ճիշտ ֆորմատներ գտնելու ուղղությամբ:
Իհարկե, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը երկար տարիներ շատ շոշափելի դերակատարում ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական կյանքում: Այս ընտրությունների արդյունքում նա չի հաղթահարել խորհրդարան անցնելու համար անհարժեշտ շեմը, սակայն կարծում եմ, որ կուսակցությունը շարունակում է մնալ ազդեցիկ ուժ Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում: Իհարկե, վերջին ամիսներին դժվար իրադարձությունների միջով ենք անցել, բայց մենք դեռ անցյալ տարի հանդիպելու, իհարկե կարճատև, քննարկելու հնարավորություն ունեցել ենք: Ես կուզենայի լսել Ձեր տեսակետները՝ քաղաքական կյանքի հետագա ընթացքի վերաբերյալ, թե ինչ կարող ենք անել, որպեսզի արտախորհրդարանական ընդդիմությունն ընդհանրապես, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը մասնավորապես, և կառավարությունը փոխադարձաբար ավելի լսելի լինեն միմյանց, որովհետև կարծում եմ, որ առավել ևս այս իրավիճակում պետք է ունենալ այնպիսի հաղորդակցության ֆորմատներ, որ լավ գաղափարները հնարավորություն ունենան կյանքի կոչվելու: Չեմ կարծում, թե լավ գաղափարներ ծնվում են միայն նրանց մոտ, ովքեր ավելի շատ ձայն են հավաքում խորհրդարանական ընտրություններում: Եվ եթե քաղաքական դաշտի մյուս ներկայացուցիչների կողմից այդ գաղափարները կիսելու, հաղորդակցվելու ցանկություն լինի՝ մենք պատրաստ ենք հնարավորն անելու, որպեսզի դրանք դրվեն, այսպես ասած, իրագործման հոսքագծի վրա: Այնպես որ, շատ հետաքրքիր կլինի լսել Ձեր դիրքորոշումներն այս հարցի վերաբերյալ»:
Հանդիպմանը Գագիկ Ծառուկյանն ասել է.
«Պարոն վարչապետ, ընտրություններից հետո ես ինչպես շնորհակալություն հայտնեցի ժողովրդին, ընտրությունների մասնակիցներին, մեզ ձայն տվողներին, այնպես էլ ասացի, որ մանդատով չէ ամեն ինչ պայմանավորված, մանդատը չկա, ուրեմն մենք ժողովրդի հետ չենք, չենք շփվելու: Մենք ժողովրդի կողքին ենք, քննարկել ենք, մասնակցել ենք, տեղյակ ենք պահել մեր տեսակետը, մեր մոտեցումը, թե ինչպես կարելի է այս վիճակից դուրս գալ: Անկախ ամեն ինչից, մենք խորհրդարանում ենք, թե ոչ՝ դա չի նշանակում, որ մենք մեր ժողովրդի կողքին չենք: Ցանկացած բան, ինչ օգուտ կբերի, մեր հնարավորությունների սահմաններում միշտ էլ արել ենք, անում ենք, անելու ենք»:

Никол Пашинян провел встречу с Гагиком Царукяном
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в рамках консультаций с лидерами ряда политических сил провел встречу с председателем партии «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Никол Пашинян поблагодарил Гагика Царукяна за то, что он принял приглашение на встречу, и отметил: «Я уже озвучивал нашу оценку: в результате парламентских выборов преодолен внутриполитический кризис. Мы считаем, что для решения стоящих перед нашей страной проблем необходимо предпринять все возможные меры, чтобы объединить наш лучший национальный, общественный потенциал в решении этих задач, объединить силы сотрудничества, найти правильные форматы.
Конечно, партия "Процветающая Армения" на протяжении многих лет играет очень ощутимую роль в политической жизни Республики Армения. В результате этих выборов она не преодолела порог, необходимый для прохождения в парламент, но я думаю, что партия остается влиятельной силой во внутриполитической жизни Армении.
Конечно, в последние месяцы мы прошли через тяжелые события, но у нас была возможность встретиться в прошлом году, конечно, кратко, и обсудить. Хотел бы услышать Ваше мнение о дальнейшем развитии политической жизни, о том, что мы можем сделать, чтобы внепарламентская оппозиция в целом, и партия "Процветающая Армения" в частности, и правительство были более слышимы друг для друга, потому что я думаю, что особенно в этой ситуации нам нужны такие форматы коммуникации, чтобы у хороших идей была возможность воплотиться в жизнь. Я не думаю, что хорошие идеи рождаются только у тех, кто набирает больше голосов на парламентских выборах. И если со стороны других представителей политического поля есть желание поделиться и донести эти идеи, мы готовы приложить все усилия, чтобы поставить их, так сказать, на линию реализации. Так что было бы очень интересно услышать Вашу позицию по этому вопросу».
«Господин премьер-министр, после выборов, когда я поблагодарил народ, участников выборов, тех, кто голосовал за нас, я также сказал, что не все обусловлено мандатом, и это не значит, что если нет мандата, мы не будем с народом, не будем общаться. Мы рядом с народом, мы обсуждали, мы участвовали, мы озвучивали нашу точку зрения, наш подход к тому, как выйти из этой ситуации. Вне зависимости от того, в парламенте мы или нет, это не значит, что мы не рядом со своим народом. Все, что может принести пользу, мы всегда делали, делаем и будем делать в меру наших возможностей», - заявил Гагик Царукян.