Ադրբեջանի կողմից պատերազմի սպառնալիքներն ուղղված են սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացների վրա ազդելուն. ՄԻՊ
28/07/2021 13:27
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Ադրբեջանական իշխանությունները գործում են միջազգային կանոնների բացահայտ խախտումներով և պատասխանատվություն են կրում Գեղարքունիքում այսօր ՀՀ 3 զինծառայողներին սպանելու, նրանց կյանքի իրավունքը խախտելու համար, վիրավորում ստացած զինծառայողների առողջությանը վնաս պատճառելու համար:
Այս հետևության հիմքում առնվազն այն փաստերն են, որ ադրբեջանական զինված ուժերը՝
1. ներխուժել են և անօրինական տեղակայվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ Գեղարքունիքում և Սյունիքում.
2. 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո ֆիզիկապես ներկա են այն հողատարածքներում, որոնք օրինական փաստաթղթերով սեփականության իրավունքով պատկանում են ՀՀ բնակիչների կամ համայնքային սեփականություն են.
3. պարբերաբար կրակում են գյուղերի ուղղությամբ և իրական վտանգ ստեղծում քաղաքացիական բնակիչների կյանքի և առողջության համար, վնաս են պատճառում նրանց գույքին և կենդանիներին.
4. զբաղված են քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ անօրինական արարքներով՝ կենդանիների գողություններ, մարդկանց անօրինական ազատությունից զրկելու փորձեր, հրազենով սպառնալիքներ քաղաքացիական բնակիչներին, խոչընդոտներ գյուղատնտեսական աշխատանքներին և այլն.
5. գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհների նրանց ներկայության պատճառով սահմանափակվել է մարդկանց ազատ տեղաշարժը:
Այս ամենին գումարվում է առավել ևս այն, որ, ինչպես պաշտոնապես հայտարարում են ադրբեջանական իշխանությունները, նրանց զինված հարձակումները, պատերազմի սպառնալիքներն ուղղված են սահմանների դելիեմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացների վրա միջազգային իրավունքով արգելված ազդեցություն գործադրելուն»:

Угрозы войны со стороны Азербайджана направлены на оказание влияния на процессы делимитации и демаркации границ – омбудсмен Армении
28/07/2021 14:35
Защитник прав человека Армении Арман Татоян выступил с заявлением.
«Азербайджанские власти действуют с вопиющими нарушениями международных норм и несут ответственность за убийство 3 военнослужащих Республики Армения, нарушение их права на жизнь, причинение вреда здоровью раненых военнослужащих.
В основе этого вывода лежат как минимум те факты, что азербайджанские вооруженные силы
1. незаконно вторглись и разместились на суверенной территории Республики Армения – в Гегаркунике и Сюнике,
2. после 9 ноября 2020 года физически присутствуют на тех земельных участках, которые в соответствии с законными документами принадлежат жителям Республики Армения на праве собственности или являются общинной собственностью,
3. периодически стреляют в направлении сел и создают реальную угрозу для жизни и здоровья гражданского населения, причиняют вред их имуществу и скоту,
4. занимаются незаконными действиями в отношении мирных жителей – крадут скот, предпринимают незаконные попытки лишить людей свободы, угрожают оружием гражданскому населению, препятствуют сельскохозяйственным работам и т.д.
5.из-за их присутствия в непосредственной близости от гражданских населенных пунктов Республики Армения, на дорогах между общинами ограничено свободное передвижение людей.
К этому прибавляется также то, что как официально заявляют азербайджанские власти, их вооруженные атаки, угрозы войны направлены на оказание запрещенного международным правом влияния на процессы делимитации и демаркации границ».