Երեք զինծառայողի սպանության գործով սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է նաև դիրքի ավագը. ՔԿ
23/08/2021 13:57
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում շարունակվում է երեք զինծառայողների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, հայտնում են ՔԿ-ից։
Իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, տվյալներ են ձեռք բերվել՝ ևս մեկ ժամկետային զինծառայողի՝ դիրքի ավագի՝ դեպքին առնչություն ունենալու վերաբերյալ: Վերջինս ձերբակալվել է՝ ապօրինաբար դիտավորությամբ զինծառայողներին կյանքից զրկելուն դրդելու և ծառայակցի նկատմամբ սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու կասկածանքով:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2021թ. օգոստոսի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի կացարանում, հայտնաբերվել են նշված մարտական դիրքում մարտական հերթապահություն իրականացնող, նույն զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Գոռ Արտակի Սահակյանի, Լևոն Ռաֆայելի Հարությունյանի և Մուրադ Աշոտի Մուրադյանի դիերը՝ հրազենային վնասվածքներով:
Նշված հանցագործությունը կատարելու՝ ապօրինաբար դիտավորությամբ վերոհիշյալ զինծառայողներին կյանքից զրկելու կասկածանքով ավելի վաղ ձերբակալվել էր նրանց համածառայակից, նույն զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող Ա.Հ-ն:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Վարույթն իրականացնող մարմինը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որն օգոստոսի 22-ին բավարարվել է:

СК Армении представил новые подробности по делу об убийстве трех военнослужащих
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении продолжается предварительное следствие по делу об убийстве трех военнослужащих, сообщает пресс-служба СК Армении.
В результате проведенных широкомасштабных следственных и процессуальных действий выяснился ряд имеющих существенное значение обстоятельств, получены данные о причастности к произошедшему еще одного военнослужащего – командира боевого поста. Он задержан по подозрению в подстрекательстве военнослужащих к убийству, также насильственных сексуальных действиях в отношении другого военнослужащего.
Ранее сообщалось, что 19 августа 2021 года, в 01:30, на боевом посту оборонительного участка N-ской воинской части в юго-восточном направлении были обнаружены тела рядовых Мурада Мурадяна, Левона Арутюняна, Гора Саакяна с огнестрельными ранениями.
В тот же день по подозрению в убийстве трех военнослужащих был задержан их сослуживец, военнослужащий срочной службы А.Х.
Ему было предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 104 Уголовного кодекса Армении. Орган, осуществляющий производство, представил в суд ходатайство об избрании в его отношении ареста в качестве меры пресечения, которое было удовлетворено 22 августа.