Գորիսեցիները  հասկացան,  որ իրենց  անվտանգությունը պետք է կապեն ոչ թե կենտրոնական, այլ տեղական իշխանությունների հետ․ ՔՊ-ի համար այս պարտությունը զգայուն է ու ցավալի․ քաղտեխնոլոգ
20/10/2021 19:09
Գորիսեցիները հասկացան, որ իրենց անվտանգությունը պետք է կապեն ոչ թե կենտրոնական, այլ տեղական իշխանությունների հետ․ ՔՊ-ի համար այս պարտությունը զգայուն է ու ցավալի․ քաղտեխնոլոգ
ՏԻՄ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագրի» պարտությունը յուրահատուկ զգայնություն ունի իշխանության համար, նրանց համար դա ցավալի պարտություն է, այսօր հրավիրված ասուլիսում կարծիք հայտնեց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը՝ ամփոփելով ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները։
Գյումրիում իշխանության պարտությունը քաղտեխնոլոգը դիտարկեց երկու տեսանկյունից՝ հանրապետության երկրորդ քաղաքը լինելուց բացի, Գյումրին սիմվոլիկ նշանակություն ունի իշխանության համար․ այստեղից են սկսվել «թավշյա» գործընթացները։ Իսկ Գորիսում իշխանությունը ոչ միայն պարտվեց, այլև նրան հաղթեց ընդդիմությունը, որպես գործոն՝ իր դերը խաղաց «կռվող տղաների» տեսակը՝ ի դեմս Առուշ Առուշանյանի։
«Գորիսեցիները, ինչ-որ մի փուլից սկսած, սկսեցին հասկանալ, որ իրենց սեփական անվտանգությունը պետք է կապեն ոչ թե կենտրոնական իշխանությունների հետ, այլ տեղական իշխանությունների հետ, որի մարմնավորումը Առուշ Առուշանյանն է։ Կարծում եմ՝ այս հաղթանակում կան նաև աշխարհաքաղաքական որոշակի յուրահատկություններ, որովհետև մենք տեսնում ենք, որ հենց Սյունիքի շուրջ է ծավալվում Հայաստանի «սիրիականացման» գործընթացը ՝ Հայաստանի ապաշնորհ իշխանությունների «շնորհիվ», երբ Հայաստանը և Սյունիքը վերածվել են աշխարհաքաղաքական շահերի բախման կետի»,- ասաց Վիգեն Հակոբյանը։
Նա կարևոր երկու այլ հանգամանքի վրա ևս ուշադրություն հրավիրեց։
«Երբևիցե չի եղել, որ բանտում նստած մարդը, այն էլ այսպիսի ջախջախիչ առավելությամբ, հաղթի։ Եթե տեխնոլոգիաների առումով դիտարկենք, ապա իհարկե, բանակի այն ռեսուրսը, որն օգտագործվել էր հունիսի 20-ին, զինվորների, ըստ էության, անվերահսկելի մասնակցությունը, քանի որ ոչ ոք չի կարող ասել՝ քանի անգամ են նրան պտտվել, քվեարկել, լուրջ դերակատարում է ունեցել այդ ժամանակ, և այն կասկածները, որոնք կային հունիսի 20-ի ընտրություններից հետո, որ Սյունիքում, այնուամենայնիվ, ոչ մաքուր տենոլոգիաներ են օգտագործվել, կարծում եմ, այս ընտրություններում վերահաստատվեցին։ Այլ բան է՝ դա երբևիցե կապացուցվի, թե ոչ, բայց փաստը մնում է փաստ»,- ասաց Հակոբյանը։

Горисцы поняли, что должны связывать вопрос своей безопасности не с центральной, а с местной властью: это болезненное поражение для «Гражданского договора» – политтехнолог
20/10/2021 20:17
Власти проявляют особую чувствительность к проигрышу «Гражданского договора» на выборах в органы местного самоуправления, для них это болезненное поражение, такое мнение высказал сегодня на пресс-конференции политтехнолог Виген Акопян, обобщая итоги выборов в органы местного самоуправления.
Политтехнолог рассмотрел проигрыш правящей партии на выборах в Гюмри с двух точек зрения – помимо того, что Гюмри второй по величине город республики, Гюмри имеет также символическое значение для власти: отсюда начались «бархатные» процессы. А в Горисе власти не только проиграли выборы, но и оппозиция одержала победу над ними: в качестве фактора свою роль сыграл тип «воевавших парней» в лице Аруша Арушаняна.
«Горисцы, начали понимать с какого-то этапа, что должны связывать вопрос своей безопасности не с центральной, а местной властью, олицетворением которой является Аруш Арушанян. На мой взгляд, в этой победе есть также определенная геополитическая особенность, поскольку мы видим, что именно вокруг Сюника разворачивается процесс превращения Армении во вторую Сирию: благодаря бездарной политике армянских властей, Армения и Сюник превращаются в точку столкновения геополитических интересов», - сказал Виген Акопян.
Он обратил внимание также на два важных обстоятельства.
«Никогда еще не было, чтобы человек, сидя в тюрьме, победил на выборах, причем с таким разгромным преимуществом. Если рассматривать в плане технологий, то конечно, тот ресурс армии, который использовался на выборах 20 июня, бесконтрольное участие солдат, поскольку, по сути, никто не может сказать, сколько раз они курсировали по избирательным участкам, голосовали – сыграло серьезную роль тогда. И на мой взгляд, подозрения, которые были после выборов 20 июня в связи с тем, что в Сюнике, тем не менее, использовались грязные технологии, снова подтвердились на этих выборах. Иной вопрос, будет ли это когда-нибудь доказано или нет, однако факт остается фактом», - сказал Виген Акопян.