Բեկման պահը հասունացել է. շատ շուտով հայկական պետությունը կսկսի վերականգնվել. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
15/11/2021 11:20
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի կարծիքով՝ հասունացել է բեկման պահը։ Նա նշել է, թե շատ շուտով հայկական պետությունը կսկսի վերականգնվել։
«Հայաստանն իր սուբյեկտայնությունը սկսել է կորցնել 2018թ. երկրորդ կեսից։ Ճիշտ օրն էլ է հայտնի՝ 2018թ. սեպտեմբերի 28։ Այդ օրը Նիկոլ Փաշինյանը Դուշանբեի վերելակներից մեկում հանդիպեց Ալիևին, հետո եկավ ու հայտարարեց, որ վերջինիս հետ համաձայնություններ է ձեռք բերել։ Դրանից հետո օր-օրի Հայաստանն ավելի ու ավելի քիչ էր ազդում սեփական ճակատագիրը կանխորոշող որոշումների վրա», - գրել է քաղաքագետը։
Նա ընդգծել է՝ 2020թ. հուլիսյան մարտերից հետո հայկական պետությունը դիվանագիտական դաշտում իրավիճակը շտկելու վերջին շանսը ստացավ, բայց այդ ուղղությամբ աշխատելու փոխարեն Փաշինյանն ու նրա թիմակիցները նախընտրեցին հաղթանակ տոնել, հընթացս էլ մատ թափ տալ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և ընդհանրապես ողջ աշխարհի վրա։
«Այդ պահից սկսած՝ Հայաստանի հետ ոչ ոք ոչինչ այլևս չի քննարկել։ Որոշումները կայացվել են այլ մայրաքաղաքներում ու խոսքով, իսկ հաճախ էլ զենքի ուժով պարտադրվել Երևանին։ 2019-ից մինչ օրս ոչինչ չի փոխվել։ Հայաստանը շարունակում է մնալ լուսանցքում ու կատարել այլոց որոշումները։ Դրա համար հիմա, երբ փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ է կատարվում Սյունիքում, ինչո՞ւ է թշնամին շարունակում տարածքներ զավթել սահմանում և ստորացնել մեր զորքը, պետք է հստակ իմանանք, որ պատասխանը մեկն է՝ կապիտուլյացիա ստորագրած ՀՀ իշխանությունները հերթական սխալն են գործել ու հիմա պատժվում են դրա համար։ Իրավիճակի ողբերգությունը նրանում է, որ ՀՀ կառավարության քայլերի սխալն ու ճիշտը հիմա այլոք են որոշում։ Հիմնականում Ալիևը։ Ուստի, երբ Փաշինյանն իրեն «ճիշտ» է պահում, Ալիևը դրանից գոհ է։ Իսկ երբ «սխալ», ապա պատժում է։ Ու սա փակ շղթա է, որը կարելի է պատռել բացառապես մեկ եղանակով՝ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելով։ Կարծում եմ՝ Փաշինյանն ինքն էլ է լավ հասկանում սա։ Բայց նա շարունակում է կառչած մնալ աթոռին, ինչով և հերթական անգամ ապացուցում է իր դավաճան լինելու փաստը։
Դե իսկ ընդդիմությունն էլ, ինչպես տեսնում ենք, չի կարող այդ հարցը լուծել։ Պատճառները շատ են, բայց, իմ կարծիքով, խորքային ու ամենակարևոր պատճառն այն է, որ էլիտաները մեծ հաշվով գոհ են Փաշինյանի իշխանությամբ։ Էլիտաները ազգային շահով չեն առաջնորդվում։ Ոչ էլ պետական։ Նրանք իրենց սեփական շահն ունեն, որը չեն ուզում ռիսկի ենթարկել։ Դրա համար էլ լուռ հետևում են պետության կործանման գործընթացին։ Հենց էլիտաների և ոչ թե հանրային լայն շրջանակների դավաճանությունը հնարավոր դարձրեց 2018-ի հեղաշրջումը։ Հետո մեր պարտությունը։ Իսկ հիմա էլ՝ կործանումը։
Այս ամենով հանդերձ, սակայն, ես շարունակում եմ վստահ լինել, որ բեկման պահը հասունացել է։ Աստված առաջ, շատ շուտով հայկական պետությունը կսկսի վերականգնվել ու այդ ընթացքում ամենակարևոր հանգամանքն այն կլինի, որ ազգային ռեսուրսներ վատնող տարաբնույթ կենդանիներ կրկին չմակաբուծեն պետական ու հանրային ինստիտուտների վրա», - նշել է Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։

Переломный момент назрел, армянская государственность скоро начнет восстанавливаться – Грант Мелик Шахназарян
15/11/2021 12:30
Политолог Грант Мелик-Шахназарян считает, что назрел переломный момент. Он отметил, что вскоре армянская государственность начнет восстанавливаться.
«Армения начала терять свою субъектность со второй половины 2018 года. Известен также конкретный день – 28 сентября 2018 года. В этот день Никол Пашинян в одном из лифтов Душанбе встретился с Алиевым, потом пришел и заявил, что достиг договоренности с последним. После этого Армения с каждым днем все меньше влияла на предопределяющие собственную судьбу решения», - написал политолог.
Он подчеркнул, что после июльских боев 2020 года армянское государство получило последний шанс исправить ситуацию на дипломатической арене, но Пашинян и его команда вместо того, чтобы работать в этом направлении, предпочли праздновать победу и по ходу грозить России, Турции и в целом всему миру.
«Начиная с этого момента, с Арменией больше никто ничего не обсуждал. Решения принимались в других столицах и принуждались Еревану словами, а часто силой оружия. С 2019 года по сей день ничего не изменилось. Армения продолжает оставаться на задворках и выполнять решения. Поэтому если сейчас пытаемся понять, почему враг продолжает захватывать территории на границе и унижать наше войско, мы должны четко знать, что единственный ответ – подписавшие капитуляцию власти Армении совершили очередную ошибку и прямо сейчас вместо нас решают другие. Тагедия ситуации в том, что правильность и неправильность шагов правительства Армении сейчас решают другие. В основном Алиев. Поэтому, когда Пашинян ведет себя «правильно», Алиев доволен этим. А когда «неправильно», то наказывается. И это закрытая цепочка, которую можно разорвать исключительно одним способом – устранить Пашиняна от власти. Думаю, Пашинян тоже хорошо понимает это. Но он продолжает цепляться за свое кресло, чем в очередной раз доказывает тот факт, что предатель.
А оппозиция, как видим, не может решить этот вопрос. Причин много, но, на мой взгляд, глубинная и самая важная причина в том, что элиты по большому счету довольны властью Пашиняна. Элиты не руководствуются ни национальным интересом, ни государственным. У них есть свой собственный интерес, который они не хотят подвергать риску. Поэтому молча следят за процессом гибели государства. Именно предательство элит, а не широких общественных кругов, сделало возможным переворот в 2018 году. А потом наше поражение. А сейчас – нашу гибель.
Однако вместе с тем я уверен, что момент перелома назрел. С Богом, очень скоро армянская государственность начнет восстанавливаться и самое важное обстоятельство в этот период, чтобы различные животные, растрачивающие национальный ресурс, снова не паразитировали на государственных и общественных институтах», - отметил Грант Мелик-Шахназарян.