Ռուսաստանը Թուրքիայի համար ոչ Արցախ է, ոչ էլ Հայաստան. Հակոբ Չաքրյան
Ռուսաստանը Թուրքիայի համար ոչ Արցախ է, ոչ էլ Հայաստան, և այդ երկիրը հանդգնություն չի ունենա Ուկրաինայի պատճառով բացահայտ գործողությունների դիմել Ռուսաստանի դեմ՝ որքան էլ Ուկրաինայի նախագահը օգնության խնդրանքով դիմած լինի իրեն։ Բացի հանդգնության գործոնը՝ Թուրքիային կաշկանդում է նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ լինելու հանգամանքը. կառույցի անդամ երկրներից որևէ մեկը չի կարող միայնակ ռազմական գործողություններ սկսել երրորդ երկրի դեմ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Հակոբ  Չաքրյանը՝ անդրադառնալով ռուս-ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնին ռուս-թուրքական հնարավոր սրացման թեմային։
Նա միաժամանակ շեշտեց՝ Ռուսաստանը ևս չի համարձակվի Թուրքիայի դեմ ռազմական գործողությունների, քանի որ վերջինս, ի վերջո, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ է, իսկ ՆԱՏՕ-ի կանոնադրության 5-րդ հոդվածի համաձայն, եթե անդամ երկրներից որևէ մեկն արտաքին ուժերի կողմից հարձակման է ենթարկվում, ապա ամբողջ կառույցը պետք է վերջինիս պաշտպանի։
«Հիմա Թուրքիայում մտածում են, որ Էրդողանը սանձարձակություն չդրսևորի և ավելորդ հայտարարություններ չհնչեցնի՝ ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Ուկրաինայի հասցեին, որովհետև այդ դեպքում լրիվ կմեկուսանա։ Թուրքիայի վերլուծական շրջանակները գտնում են, որ Էրդողանը պետք է հավասարակշիռ դիրքորոշում ցուցաբերի։ Բայց դա դժվար է, քանի որ ՆԱՏՕ-ի անդամ բոլոր երկրները դատապարտում են Ռուսաստանին, և Թուրքիան ևս պետք է դատապարտի»,- նշեց թուրքագետը։
Հակոբ Չաքրյանը հիշեցրեց՝ մինչև կորոնավիրուսի համավարակը՝ Թուրքիա տարեկան 6 միլիոն ռուս զբոսաշրջիկ է այցելել, Թուրքիան Ռուսաստանից է ձեռք բերում անհրաժեշտ գազի ծավալների 33, նավթի՝ 75 տոկոսը, բացի այդ՝ հայ-թուրքական սահմանից ոչ հեռու ռուս-թուրքական համատեղ շահագործման ատոմակայան է կառուցվում։
«Թուրքիան չի կարող միանգամից հրաժարվել այս ամենից»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Վերջում Հակոբ Չաքրյանը հիշեցրեց՝ թեև Ղրիմի հարցում Թուրքիան Ուկրաինային է պաշտպանում, սակայն մյուս կողմից չի հրաժարվում նույն Ղրիմի նկատմամբ հավակնություններից։
«Ճիշտ է, Էրդողանը չի ասում, որ Ղրիմն իրենցն է, բայց Թուրքիայում միշտ հիշեցնում են, որ այն Օսմանյան կայսրության մաս է կազմել։ Սա կոչվում է թուրքական հավակնություն, ուկրաինացիներն էլ, հավանաբար, այս ամենը հասկանում են»,- ամոփեց մեր զրուցակիցը։

Россия для Турции не Арцах и не Армения, эта страна не посмеет пойти на открытые действия против России, даже если президент Украины попросил Турцию о помощи. Кроме этого фактора Турцию ограничивает также обстоятельство членства в НАТО: никто из членов этой структуры не может в одиночку начать военные действия против третьей страны, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Акоп Чакрян, касаясь возможного обострения российско-турецких отношений на фоне российско-украинского кризиса.
Он также отметил, что Россия также не посмеет пойти на военные действия против Турции, поскольку последняя, в конце концов, является членом Североатлантического Альянса, а согласно пункту 5 Устава НАТО, вооруженное нападение на одно из государств-членов НАТО считает вооруженным нападением на все страны и структура должна встать на его защиту.
«Сейчас в Турции думают о том, чтобы Эрдоган не проявил бы разнузданность и не озвучил лишних заявлений как в адрес России, так и Украины, потому что в таком случае окажется в полной изоляции. Аналитические круги Турции считают, что Эрдоган должен проявить уравновешенную позицию. Но это сложно, поскольку все государства-члены НАТО осуждают Россию и Турция тоже должна осудить», - отметил Акоп Чакрян.
Он напомнил о том, что до пандемии коронавируса, Турцию посещало 6 млн. российских туристов в год, Турция покупала у России 33% необходимых объемов газа и 75% – нефти, кроме того, недалеко от армяно-турецкой границы сооружается совместная российско-турецкая атомная станция.
Тюрколог также отметил, что хотя в вопросе Крыма Турция защищала Украину, однако с другой стороны не отказалась от территориальных претензий на Крым.
«Правда, Эрдоган не говорит, что Крым принадлежит им, но Турция всегда напоминает, что он составлял часть Османской империи. Это называется турецкая претензия, и украинцы, вероятно, понимают это», - сказал Акоп Чакрян.