Չեմ կասկածում մեր՝ հայրենիքին և մեր հայրենակիցներին պետք լինելու կամքի կամ պատրաստակամության մեջ. Վահագն Խաչատուրյան (Տեսանյութ)
03/03/2022 13:55
ՀՀ նախագահ ընտրված Վահագն Խաչատուրյանը վստահեցնում է՝ բոլորն օրենքի առաջ հավասար են լինելու:
«Կարծում եմ՝ ձեզ համար էլ շատ կարևոր պահ է այն առումով, որ ձեզ իրավունք է վերապահված՝ ընտրելու ՀՀ նախագահի», - դիմելով ՔՊ-ին՝ ասաց նա։
Խաչատուրյանը երկու հայտնի մարդկանց մեջբերումներ օգտագործեց իր խոսքում՝ ամբողջացնելու այն, ինչ ուզում է ասել:
«Առաջինը վերաբերում է ազատությանը: Իրականում, ամենակարևոր արժեքը մարդուն, որ ի ծնե տրվում է, ազատությունն է։ Ինչքան, որ ես ինձ ազատ եմ զգում, ուզում եմ, որ իմ դիմացինն էլ այդպես լինի. երբևիցե չեմ ընդունում, երբ դիմացինը կաշկանդված է, երբ դիմացինը որոշակի սահմանափակումներ ունի», - ասաց Խաչատուրյանը, ապա մեջբերեց Զիգմունդ Ֆրոյդի հետևյալ խոսքերը. «Իրականում, մարդկանց մեծ մասն ազատություն չի ուզում, որովհետև այն ենթադրում է պատասխանատվություն, իսկ պատասխանատվությունը մարդկանց մեծ մասին վախեցնում է»։
Ըստ Խաչատուրյանի՝ իշխանական պատգամավորներն այն մարդկանցից են, որոնք պատասխանատվությունից չեն վախեցել։
«Միշտ փորձությունների ենք ենթարկվում, բայց այդ փորձություններից պետք է հաղթանակած դուրս գանք, մեր բոլորիս խնդիրը դա է լինելու և ես, համոզված եմ, որ մենք այդ գործում հաջողելու ենք: Ես չեմ կասկածում մեր արած գործի և ճշտության, և անկեղծության, և ազնվության, հայրենիքին և մեր հայրենակիցներին պետք լինելու կամքի կամ պատրաստակամության մեջ: Ես չեմ կասկածում, որ մենք այդպես ենք մտածում և այդպիսին ենք», - ասաց նա՝ վստահեցնելով հասարակությանը, որ հանձինս պետության և պետական ինստիտուտների՝ ինքը կստանա այն անվտանգությունը, որը բոլորն են ուզում, կապրի այն կյանքով, որը բոլորն են ուզում և կունենա այն ապագան, որի մասին բոլորը երազում են:
Խաչատուրյանն անդրադարձավ նաև նրան, թե ինչպիսին պետք է լինի պետությունը, ինչ սկզբունքներով պետք է առաջնորդվի, ինչ գաղափարներ պետք է իրականացնի. նա մեջբերեց Ադամ Սմիթին. «Առևտուրն ու արտադրությունը հազվադեպ կարող են երկարատև ծաղկում ապրել այն երկրում, որտեղ չի գործում օրենքի գերակայությունը, որտեղ մարդիկ ապահով չեն զգում իրենց՝ սեփականությունը տիրապետելու հարցում, որտեղ պայմանագրի նկատմամբ վստահությունն ամրապնդված չէ օրենքով, որտեղ պետական պաշտոնյան չի գտնում, որ կանոնավոր կերպով պետք է պարտադրի բոլորին պարտքերը վճարել, որոնք պետք է վճարեն։ Ես համոզված եմ՝ մենք այս ուղղությամբ ենք գնում, մենք, իսկապես, մեր քաղաքացիներին այս ճանապարհով ենք տանում: Օրենքի գերակայությունը մեր՝ բոլորիս համար գերագույն արժեք է: Սեփականության անձեռնմխելիությունը ևս Սահմանադրությամբ է որպես այդպես ընդունված: Եվ կարևոր չէ, թե ինչ պաշտոն ենք զբաղեցնում, մենք բոլորս հավասար ենք և այդ հավասար իրավունքը մենք իրականացնում ենք՝ հարկ վճարելով: Այսինքն՝ մենք բոլորս պետության, օրենքի առաջ հավասար ենք լինելու: Կարծում եմ՝ այդ սկզբունքներն է, որ մենք իրականացնում ենք և իրականացնելու ենք», - հայտարարեց Վահագն Խաչատուրյանը:

Я не сомневаюсь в нашей воле или готовности быть нужным родине и нашим соотечественникам – Ваагн Хачатурян.
03/03/2022 16:39
Новоизбранный президент Армении Ваагн Хачатурян заверяет, что все будут равны перед законом.
«Считаю, что и для вас очень важно, что вам предоставлено право избрать президента», - сказал Хачатурян, обратившись к депутатам «Гражданского договора».
В своем выступлении Ваагн Хачатурян процитировал высказывания Зигмунда Фрейда и Адама Смита, чтобы обобщить то, что хочет сказать.
«Первое касается свободы. В действительности, самая важная ценность, которая даётся человеку при рождении – это свобода. Я хочу, чтобы стоящий напротив человек чувствовал себя таки же свободным, как и я. Для меня неприемлемо, когда человек скован, ограничен в чем-то», - сказал Хачатурян, процитировав слова Зигмунда Фрейда: «Большинство людей в действительности не хотят свободы, потому что она предполагает ответственность, а ответственность большинство людей страшит».
По словам Хачатуряна, депутаты правящей фракции это люди, которые не боятся ответственности.
«Мы всегда подвергаемся испытаниям, но должны выходить из этих испытаний победившими. В этом наша задача, и я уверен, что нам удастся это. Я не сомневаюсь в наших делах, в нашей правоте, искренности и честности, в воле или готовности быть нужным родине и нашим соотечественникам. Я не сомневаюсь, что мы так думаем и такие», - сказал он, заверив общественность в том, что она получит ту безопасность, которую хотят все, иметь то будущее, о котором мечтают все.
Ваагн Хачатрян обратился также к тому, каким должно быть государство, какими принципами должно руководствоваться, какие идеи должно реализовать, процитировав Смита.
«Торговля и производство редко могут процветать длительное время в той стране, где нет верховенства закона, где люди не чувствуют себя надежно в вопросе владения частной собственностью, где доверие к договору не закреплено законом, где государственный чиновник не считает, что нужно регулярно платить всем долги, которые должны быть уплачены». Я уверен, что мы идем по этому пути, мы действительно ведем наших граждан в этом направлении. Верховенство закона – высшая ценность для всех нас. Неприкосновенность собственности также закреплена в Конституции. И неважно, какую должность мы занимаем, мы все равны, и это равное право мы реализуем, платя налоги. То есть, мы все равны перед государством, законом. Считаю, что мы реализуем, и будем реализовать этот принцип», - заявил Ваагн Хачатурян.