Ռոբերտ Քոչարյանի ու Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստն անցնում է դռնփակ ռեժիմով
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակեց Ռոբերտ Քոչարյանի ու Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Նիստի սկզբում դատավորը տեղեկացրեց, որ ստացվել է «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի՝ ՀՀ-ից բացակայությունը թույլատրելու վերաբերյալ դիմումը։ Բացի այդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը միջնորդություն է ներկայացրել նախաքննության ընթացքում քննիչ Հրաչյա Մուշեղյանի կողմից հավաքագրված ապացույցներն անթույլատրելի ճանաչելու մասին։
Նախագահի մյուս պաշտպան Հայկ Ալումյանը ներկայացրել է Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություն, որը դատավորը առաջնության կարգով պատրաստվում էր քննել։ Սակայն մեղադրող կողմն առարկեց, նշելով, որ պաշտպանները «անհարկի փորձում են ձգձգել դատական պրոցեսը և խոչընդոտել ապացույցների հետազոտումը»։
Այնուհետև դատավորը հայտարարեց, որ անցնում է ապացույցների հետազոտմանը, պատրաստվելով միջնորդությունները քննել 15։00-ին։ Պաշտպաններն առարկեցին դատարանի գործողությունների դեմ և պնդեցին, որ եթե այդ ապացույցների թույլատրելիությունը դրված է կասկածի տակ և եթե դրանք կարող են համարվել անթույլտարելի, այդ ապացույցները չի կարող հետազոտվել։
Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը 5 րոպե ընդմիջում խնդրեց՝ գործընկերների հետ խորհրդակցելու համար, սակայն դատավորը մերժեց։ Պաշտպանական կողմը ստիպված էր խորհրդակցել դահլիճից դուրս։ Նախագահ Քոչարյանն իր հերթին, նշեց, որ դատավորն անիմաստ լարվածություն է ստեղծում։
Այն պահին, երբ Պետրոս Պետրոսյանը սկսեց ընթերցել ապացույցները, պաշտպան Ալումյանը միջնորդեց դրանք հետազոտել դռնփակ ռեժիմով։ Դռնփակ նիստը շարունակվում է մինչ այս պահը։

Судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна проходит за закрытыми дверями
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян продолжается судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна.
В начале заседания судья сообщила, что от депутата фракции «Армения» Армена Геворкяна получено заявление о предоставлении разрешения на отсутствие из города. Кроме того, адвокат второго президента Армении Ованнес Худоян представил ходатайство о признании собранных следователем Грачья Мушегяном доказательств недопустимыми.
Другой адвокат президента Айк Алумян представил ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна, которое судья собирается рассмотреть в первоочередном порядке. Однако обвиняющая сторона возразила, отметив, что «адвокаты пытаются затянуть судебный процесс и препятствовать исследованию доказательств».
Судья, тем не менее, заявила, что переходит к исследованию доказательств, и приступит к рассмотрению ходатайства в 15:00. Адвокаты возразили против действий суда и настояли на том, что если допустимость этих доказательств ставится под сомнение и они могут быть признаны недопустимыми, эти доказательства не могут исследоваться.
Адвокат Армена Геворкяна Лусине Саакян попросила объявить 5-минутный перерыв, чтобы проконсультироваться с коллегами, однако судья отклонила просьбу. Адвокаты вынуждены были провести консультацию вне зала суда. Президент Кочарян в свою очередь отметил, что судья создает бессмысленную напряженность.
Когда прокурор Петрос Петросян начал зачитывать доказательства, адвокат Айк Алумян ходатайствовал об их исследовании за закрытыми дверями. Закрытое судебное заседание до сих пор продолжается.