Զորքերը հայելային հետ քաշելու վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը քննարկման փուլում է. հայկական կողմի դիրքորոշումն անփոփոխ է. Փոխնախարար
06/06/2022 16:04
Զորքերը հայելային հետ քաշելու վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը քննարկման փուլում է, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը։
«Քննարկումները սկսվել են, այդ առաջարկը սեղանին է, առաջարկի կապակցությամբ միջազգային մի շարք գործընկերներ հայտնել են իրենց դրական դիրքորոշումը», - ասաց նա։
Փոխնախարարի խոսքով՝ զորքերը հայելային հետ քաշելու հարցում հայկական կողմի դիրքորոշումն անփոփոխ է ու առաջարկն ուժի մեջ է։
Հիշեցնենք՝ մարտի 24-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել էր, թե զորքերը, բացի ամբողջական ետքաշումից, Հայաստանը հանդես է եկել նաև տեղային ետքաշումների առաջարկներով և այստեղ էլ սպասում են Ադրբեջանի արձագանքին:
«Մասնավորապես, Երասխի հատվածում առաջարկել ենք, որ իրենք մի քանի դիրք ետ քաշեն մեր տարածքից, մենք էլ մի քանի դիրք ետ քաշենք իրենց տարածքից, այսպիսով երկուստեք կլուծենք վերջին մեկուկես տարվա ամենաթեժ կետերից մեկի հարցը: Ինչպես ասացի, սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին», - ասել էր Փաշինյանը։
2022 թվականի փետրվարի 9-ին վարչապետը մանրամասնել էր, թե ինչ է իրենից ներկայացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին զորքերի հայելային հետքաշման գաղափարը:

Предложение Никола Пашиняна о зеркальном отводе войск на этапе обсуждения, позиция армянской стороны остается неизменной – замминистра
Предложение премьер-министра Никола Пашиняна о зеркальном отводе войск на этапе обсуждения, заявил в беседе с журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян.
«Обсуждения начались, это предложение на столе, в связи с этим предложением ряд международных партнеров высказали свою позитивную позицию», - сказал он.
По словам замминистра, позиции армянской стороны в вопросе зеркального отвода войск неизменна и предложение остается в силе.
Напомним, 24 марта премьер-министр Никол Пашинян заявил на заседании правительства о том, что кроме предложения о зеркальном отводе войск от границ, армянская сторона выступила также с предложением локального отвода войск, и ждем ответа Азербайджана.
«В частности, на участке Ерасха мы предложили, чтобы Азербайджан на несколько позиций отошел с нашей территории, а мы – с их территории. Таким образом, мы взаимно решим вопрос одной из самых горячих точек последних 1,5 лет», - отметил Пашинян.
9 февраля 2022 года премьер-министр уточнил в парламенте, что представляет собой идея зеркального отвода войск на армяно-азербайджанской границе.