Այս իշխանության հեռացումից հետո մեր առաջնային խնդիրներից է լինելու մեր բանակի մարտունակության, երբեմնի  հեղինակության բարձրացումը․ Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
18/06/2022 20:05
Այս իշխանության հեռացումից հետո մեր առաջնային խնդիրներից է լինելու մեր բանակի մարտունակության, երբեմնի հեղինակության բարձրացումը․ Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյաննն անդրադարձավ խորհրդարանում վարչապետ Փաշինյանի՝ օրեր առաջ հնչեցրած ելույթին, որի ժամանակ նա նշել էր, որ Հայաստանին ոչնչացնել ցանկացողների թիվն ավելի շատ է, քան կարելի է պատկերացնել, սակայն Հայաստանը և իր ղեկավարած կառավարությունը շարունակում են առաջ շարժվել խաղաղության օրակարգով։ Փաշինյանը միաժամանակ ասել էր, որ որևէ մեկը երաշխիք չունի, որ խաղաղության օրակարգով շարժվելու դեպքում պատերազմ չի լինի։
«Մեկ ու կես տարի՝ հետպատերազմյան ողջ ժամանահատվածում, նախընտրական ժամանակահատվածում, ընտրություններից հետո այս իշխանությունը շարունակում էր հասարակությանը խաբել, որ մեր ժողովրդին տանում է խաղաղության, ոչ թե պատերազմի ճանապարհով, իսկ այսօր մեզ բոլորիս բացահայտ ասում է՝ ես ձեզ խոստացել եմ խաղաղություն, բայց որևէ մեկը երաշխիք չունի, որ պատերազմ չի լինի։ Ավելին, նրա ողջ հռետորաբանությունն ուղղված է նրան, որ մեր թշնամիները, մե ոչնչացնել ցանկացողները շատ են, և որևէ երաշխիք չունենք, որ խաղաղությունը կպահպանվի»,- այս առնչությամբ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը։
Տիգրան Աբրահամյանն ընդգծեց՝ իրենք պատերազմից հետո բազմիցս բարձրաձայնել են անվտանգության վերականգնման, բանակի մարտունակության բարձրացման անհրաժեշտության մասին։
«Հետպատերազմյան ժամանակահատվածում ռազմական գործիչները, ոլորտային մասնագետները խոսում էին բանակի վերականգնման, մարտունակության մասին, իսկ այս իշխանությունն, իր ողջ ռեսուրսը դրած, փորձում էր բոլորին համոզել, թե ընդդիմությունը երկիրը տանում է պատերազմի, արկածախնդրության։ Մեր նպատակն էր, որն այսօր ևս պնդում ենք, հետևյալը․ որ մեր երկրում խաղաղության օրակարգ կարող ենք բերել միայն այն ժամանակ, երբ մեր երկիրն ունենա հզոր, ամուր, ուժեղ, անվտանգության համակարգ։
Մեր պաշտպանվածությունը կարող ենք մեծացնել, եթե նույնիսկ պատերազմ լինի, այն պատերազմը կանխել կամ ժամանակին դադարեցնել, երբ մեր երկիրն ունենա ուժեղ, մարտունակ բանակ»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը հայտարարեց՝ այս իշխանության հեռացումից հետո իրենց առաջնային խնդիրներից է լինելու հայկական բանակի մարտունակության, երբեմնի հեղինակության բարձրացումը։

После отстранения этой власти повышение боеспособности и авторитета армянской армии будет одной из наших приоритетных задач – Тигран Абрамян
18/06/2022 20:40
Депутат парламента Армении обратился сегодня в ходе митинга на площади Франции к выступлению премьер-министра Никола Пашиняна несколько дней назад в парламенте, в ходе которого он отметил, что число тех, кто хочет уничтожить Армению, больше, чем можно предположить, однако возглавляемое им правительство продолжает продвигать повестку мира. Пашинян также заявил, никто не может гарантировать, что повестка мира будет иметь успех.
«На протяжении полутора лет, в течение всего послевоенного периода, во время предвыборной кампании и после выборов эта власть продолжала обманывать общество, что ведет страну к миру, а не к войне, а сегодня открыто заявляет: я обещал вам мир, но ни у кого нет гарантий, что войны не будет. Более того, вся его риторика направлена на то, что тех, кто хочет нас уничтожить, врагов – много и у нас нет никаких гарантий, что мир сохранится», - заявил Тигран Абрамян.
Он подчеркнул, что они неоднократно заявляли после войны о необходимости восстановления системы безопасности, повышения боеспособности армии.
«В послевоенный период военные деятели, эксперты сферы говорили о восстановлении армии, повышении ее боеспособности, а власти, задействовав весь своей ресурс, пытались убедить всех, что оппозиция ведет страну к войне. Наша цель состояла и сегодня состоит в том, что мир в нашей стране возможен только тогда, когда в стране будет мощная, крепкая система безопасности.
Мы можем усилить нашу обороноспособность, предотвратить войну или прекратить ее только в том случае, когда в нас будет боеспособная армия», - сказал Тигран Абрамян.
Оппозиционный депутат заявил, что после отстранения этой власти повышение боеспособности армянской и авторитета армии будет одной из приоритетных задач оппозиции․