Ադրբեջանի իշխանությունը  շարունակում է Արցախից հայերին վտարելու, հայերին նվաստացնելու քաղաքականությունը․ Բեգլարյան
30/07/2022 10:26
Ադրբեջանի իշխանությունը շարունակում է Արցախից հայերին վտարելու, հայերին նվաստացնելու քաղաքականությունը․ Բեգլարյան
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ տասնամյակներ շարունակ դրսևորվել է ատելության, ֆիզիկական ու հոգեբանական բռնության, դիտավորյալ կյանքից զրկելու հանցավոր վարքագծի մեջ, և ոչ մի հիմք չկա նույնիսկ ենթադրելու, որ տեսանելի ապագայում Ադրբեջանը կարող է փոխել այդ ռազմավարությունը: Տելեգրամի իր ալիքում գրել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը:
Մեկնաբանելով Արցախի Թաղավարդ և Կարմիր Շուկա գյուղերի վերջին գնդակոծությունները՝ նա հայտարարել է, որ քանի դեռ Ադրբեջանի իշխանություններն ու ժողովուրդը պատրաստ չեն իրական և բոլոր կողմերի համար արժանի երկխոսության ու խաղաղության, ԼՂ հակամարտությունը չի կարող կարգավորվել:
Նա նաև կարծում է՝ որքան էլ Ադրբեջանի իշխանությունը խաղաղություն և քաղաքավարություն խաղա, միևնույն է, նրանք բացահայտորեն շարունակում են հայատյաց ու ագրեսիվ քաղաքականությունը Արցախից հայերին վտարելու, հայոց պետականությունն ու հայերին նվաստացնելու նպատակով:
«Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն ու պաշտպանությունն այլընտրանք չունեն, քանի որ մենք մեր ճակատագրի տերն ենք մեր հայրենիքում, և դա աշխարհում նոր ցեղասպանությունը կանխելու միակ միջոցն է», - հայտարարել է Արցախի պետնախարարը:

Власти Азербайджана  продолжают политику армяноненавистничества и агрессивности с целью изгнания армян из Арцаха – Артак Бегларян
30/07/2022 11:07
Власти Азербайджана продолжают политику армяноненавистничества и агрессивности с целью изгнания армян из Арцаха – Артак Бегларян
Отношение военно-политического руководства Азербайджана к армянам на протяжении десятилетий проявлялось в ненависти, физическом и психологическом насилии, преступном поведении умышленного лишения жизни, и нет никаких оснований даже предполагать, что в обозримом будущем Азербайджан может изменить эту стратегию, написал в своем Telegram-канале государственный министр Республики Арцах Артак Беглаян.
«Пули, выпущенные в направлении домов мирных жителей в селах Тагавард и на Красный Базар, и другие нарушения режима прекращения огня последних дней являются очередными доказательствами этого.
Как бы азербайджанские власти ни играли в мир и вежливость, все равно они открыто продолжают политику армяноненавистничества и агрессивности с целью изгнания армян из Арцаха и унижения армянской государственности и всех армян.
Пока власти и народ Азербайджана не готовы к реальному и достойному для всех сторон диалогу и миру, конфликт не может быть урегулирован и в регионе не может быть долгосрочной стабильности.
Признание и защита права народа Арцаха на самоопределение не имеет альтернативы, поскольку мы хозяева своей судьбы на нашей Родине, и это единственный способ предотвратить новый геноцид в мире», - отметил Артак Бегларян.