Չենք ընդունելու Արցախի ժողովրդի շահերին հակասող որևէ փաստաթուղթ․ Արայիկ Հարությունյան
«Մեզ համար անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է Արցախը դիտարկել որպես Ադրբեջանի մի մաս»,- տեսաուղերձի ժամանակ հայտարարեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝  պարբերաբար քաղաքական խորհրդակցություններ են լինում ՀՀ իշխանությունների հետ, որոնց ընթացքում Արախի իշխանությունները  ներկայացնում են դիրքորոշումները Արցախի ապագայի, հատկապես՝ անվտանգության ու կարգավիճակի հետ կապված։
«ՀՀ իշխանությունները քանիցս հավաստիացրել են, որ առանց մեզ հետ քննարկելու և Արցախի ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու՝ Արցախին առնչվող որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու:
Կրկին անգամ հավաստիացնում եմ, որ մենք չենք ընդունելու Արցախի ժողովրդի շահերին հակասող որևէ փաստաթուղթ և այդ մասին հայտարարում եմ նաև հիմա՝ ի լուր աշխարհի»,- վստահեցրեց Արայիկ Հարությունյանը:

Мы не примем ни один документ, противоречащий интересам народа Арцаха – Араик Арутюнян
«Для нас неприемлем любой документ, который может рассматривать Арцах как часть Азербайджана», - заявил сегодня президент Республики Арцах Араик Арутюнян в ходе своего видеообращения.
По его словам, с властями Армении проводятся регулярные политические консультации, в ходе которых власти Арцаха представляют свои позиции относительно будущего Арцаха, особенно в связи с его безопасностью и статусом.
«Власти Армении неоднократно заверяли, что без обсуждения с нами и без учета мнения народа Арцаха ни один документ, связанный с Арцахом, подписан не будет.
Еще раз заверяю, что мы не примем ни один документ, противоречащий интересам народа Арцаха, и сейчас также заявляю об этом всему миру», - заявил Араик Арутюнян.