Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը կբարձրանա՝ դառնալով 75 հազար դրամ
Հայաստանում 2023 թվականի հունվարի 1-ից նվազագույն ամսական աշխատավարձը կբարձրանա՝ դառնալով 75 հազար դրամ՝ գործող 68 հազար դրամի փոխարեն:
Կառավարությունը սեպտեմբերի 29-ի նիստում չզեկուցվող հարցերի թվում հավանություն տվեց նաև «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթին:
Նշվում է, որ «Հայաստանի վերափոխման ռազմավարություն 2050»-ում որպես թիրախային ցուցանիշ նախատեսված է 2025 թվականի համար միջին աշխատավարձի չափը 237,000 դրամ, իսկ նախատեսված հավակնություններից է միջին աշխատավարձի իրական աճը՝ 5 տարի հետո՝ 30%-ով։

Минимальную зарплату в Армении повысят до 75 тысяч драмов
С 1 января 2023 года минимальную зарплату в Армении повысят до 75 тысяч драмов с нынешних 68 тысяч драмов.
Правительство Армении на заседании 29 сентября одобрило пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «О минимальной зарплате» и Трудовой кодекс Республики Армения.
Отмечается,  что в Стратегии трансформации Армении до 2050 года в качестве целевого показателя на 2025 год предусматривается средний размер зарплаты в размере 237,000 драмов, а числе предусмотренных амбиций –  реальный рост зарплаты на 30% через 5 лет.