Ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից առաջնահերթ խնդիր է. Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է շվեյցարացի գործընկերներին
14/10/2022 15:13
ՀՀ ԱԺ նախագահը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավորներ Շտեֆան Մյուլեր-Ալտերմատին եւ Միշել Մարտերին:
Պատգամավորները Հայաստանում են աշխատանքային այցով, նախատեսում են այցելել ադրբեջանական զինուժի կողմից հրաձգության ենթարկված բնակավայրեր:
Հանդիպմանը կողմերը փաստել են՝ փոխգործակցության լայն ասպարեզ կա խորհրդարանների համար, ուստի, անհրաժեշտ է օգտագործել բոլոր հնարավորությունները:
Այս համատեքստում կարեւորվել են բարեկամական խմբերի գործունեությունը եւ փոխայցերի ընթացքում բարձրացված հարցերի օպերատիվ արձագանքը:
Կողմերն անդրադարձել են ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետեւանքներին: ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է հաղորդել զոհերի, գնդակոծված ենթակառուցվածքների մասին:
«Դուք այցելելու եք Ջերմուկ, որտեղ ականատես կլինեք ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքներին: Ձեր դեսպանն արդեն այցելել է Գեղարքունիքի եւ Վայոց Ձորի մարզեր, որտեղ ծանոթացել է Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակման հետեւանքով տարբեր բնակավայրերում քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված վնասներին»,- հավելել է նա:
Ալեն Սիմոնյանը երախտիքի խոսքեր է ասել շվեյցարացի գործընկերներին ադրբեջանական ագրեսիայի եւ դրա հետեւանքների մասին շվեյցարական կառավարության հետ խոսելու համար՝ նշելով, որ սպասում է գործուն քայլերի:
Արձանագրվել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից առաջնահերթ խնդիր է, իսկ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը՝ անընդունելի:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստան այցելությունից հետո, պատգամավորները կբազմապատկեն ջանքերն իրականությունն անաչառ ներկայացնելու, Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին, հայոց անկախ պետականությանը նեցուկ կանգնելու ուղղությամբ, միաժամանակ, չմոռանալով Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ազատ եւ անվտանգ ապրելու իրավունքը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել շվեյցարացի պատվիրակների մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում նրանք հանդես են եկել հայտարարությամբ:

Вывод азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении является приоритетной проблемой – Ален Симонян встретился с швейцарскими партнерами
14/10/2022 16:49
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 14 октября принял депутатов Национального Совета Швейцарской Конфедерации Штефана Мюллера-Альтерматта и Мишеля Матера, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Депутаты находятся в Армении с рабочим визитом, намечают посетить населенные пункты, обстрелянные азербайджанскими вооруженными силами.
На встрече стороны констатировали, что для парламентов существует широкое поле взаимодействия и необходимо использовать все возможности.
В данном контексте отмечена деятельность групп дружбы и оперативное реагирование на вопросы, поднятые в ходе взаимных визитов.
Стороны обсудили последствия последней азербайджанской агрессии. Спикер НС подробно рассказал о жертвах и пострадавших инфраструктурах.
«Вы побываете в Джермуке, где станете свидетелями последствий азербайджанской агрессии. Ваш посол уже посетил Гегаркуникскую и Вайоцдзорскую области, где ознакомился с ущербом, причиненным гражданским инфраструктурам в различных населенных пунктах в результате нападения Азербайджана», - добавил Ален Симонян.
Председатель парламента поблагодарил своих швейцарских партнеров за привлечение внимания правительства Швейцарии к азербайджанской агрессии и ее последствиям, отметив, что надеется на действенные шаги.
Отмечено, что вывод азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения является приоритетной проблемой, а применение силы или угроза силой недопустимы.
В завершение встречи спикер НС выразил уверенность, что после визита в Армению депутаты приумножат свои усилия, чтобы беспристрастно представить реалии, встать на защиту Армении и армянского народа, независимой армянской государственности, не забывая при этом о праве арцахцев свободно и безопасно жить на своей родине.
После встречи с председателем НС состоялась пресс-конференция швейцарских делегатов, на которой они выступили с заявлением.