Հստակ ասել ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին, որ պետք է հանդիպեն այն ձևաչափով, որն առավել օգտակար է նրանց համար․ Փրայս
29/10/2022 12:08
Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ մտադրությունների վերաբեյալ շարունակվում է ապատեղեկատվություն տարածվել, այդ թվում՝ Մոսկվայից, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը։ Նա նշել է, որ Միացյալ Նահանգները երկու երկրների գործընկերն է տասնամյակներ շարունակ:
Փրայսն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությանն ու անկախությանն ավելի շատ սատարող, քան ԱՄՆ-ն է՝ չկա․«1991 թվականին Խորհրդային Միությունից Հայաստանի և Ադրբեջանի անկախության վերականգնումը ճակատագրական իրադարձություն էր, որը երաշխավորեց այդ երկրներից յուրաքանչյուրին սեփական արտաքին քաղաքական շահերն ու ինքնիշխանությունը առաջ տանելու իրավունքը՝ անկախ Մոսկվայից կամ որևէ այլ երկրից։
Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ԱՄՆ համագործակցության միակ նպատակն այն է, որ վերջ տրվի բռնությանը, և երկու երկրները կանգնեն ամուր և համապարփակ խաղաղության ճանապարհին»։
Նա ավելացրել է նաև․ «Մենք խրախուսել և հստակ ասել ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին, որ նրանք պետք է հանդիպեն այն ձևաչափով, որն առավել օգտակար է նրանց համար։ Մենք իսկապես հավատում ենք խնդիրների լուծման և տևական խաղաղության հասնելու ուղղակի երկխոսության օգտակարությանը»։
Նա հրաժարվել է մեկնաբանել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը:
«Կարծում եմ՝ աշխարհը գիտի Ռուսաստանի պատմությունը, երբ խոսքը վերաբերում է նրա հարևաններին և նրա շրջակայքին: Ռուսաստանի ներխուժումը Վրաստան 2008 թ. և շարունակվող դաժան ներխուժումը Ուկրաինա ցույց են տալիս, որ Մոսկվան քիչ է հարգում իր հարևանների ինքնիշխանությունը և դժվար թե հուսալի երկարաժամկետ գործընկեր լինի։ Մենք հավատում ենք, որ դա կտրուկ հակադրվում է Միացյալ Նահանգների քաղաքականությանը», - հավելել է Նեդ Փրայսը:

Мы четко сказали Армении и Азербайджану, что они должны встречаться в том формате, который наиболее полезен для них – Нед Прайс
29/10/2022 14:55
О намерениях США в отношении Армении и Азербайджана продолжает распространяться дезинформация, в том числе из Москвы, заявил представитель Госдепа США Нед Прайс. Он отметил, что Соединенные Штаты являются партнером обеих этих стран на протяжении десятилетий.
Прайс подчеркнул, что нет большего сторонника суверенитета и независимости Армении и Азербайджана, чем США.
«Восстановление независимости Армении, Азербайджана в 1991 году – было судьбоносным событием, которое гарантировало каждой из этих стран право продвигать собственные внешнеполитические интересы и суверенитет, независимо от Москвы или любой другой страны мира.
Единственная цель взаимодействия с Арменией и Азербайджаном в том, чтобы насилию был поставлен конец и эти страны встали на путь прочного и всеобъемлющего мира», - отметил Прайс.
Он также добавил: «Мы призвали и четко сказали Армении и Азербайджану, что они должны встречаться в том формате, который наиболее полезен для них. Мы действительно верим в полезность прямого диалога для решения проблем и достижения длительного мира».
Представитель Госдепа отказался комментировать усилия России в направлении урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
«Я думаю, что мир знает историю России, когда речь идет о ее соседях и ее окружении. Вторжение России в Грузию в 2008 году и продолжающееся жестокое вторжение в Украину показывают, что Москва мало уважает суверенитет своих соседей и вряд ли является надежным долгосрочным партнером. Мы думаем, что это резко контрастирует с политикой Соединенных Штатов», - добавил Нед Прайс.