Հայաստանի վարչապետի այցը Իրան շրջադարձային կլինի երկու երկրների զարգացման համար. Էբրահիմ Ռայիսի
Իրանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը վերջին ամիսներին աճել է 43  տոկոսով, մեր նպատակն է այն հասցնել 3 միլիարդ դոլարի: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Mehrnews»-ը, այս մասին ասել է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Իրանի նախագահն ասել է, որ, անշուշտ, Հայաստանի վարչապետի այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն շրջադարձային կլինի երկու երկրների զարգացման համար:
Էբրահիմ Ռայիսին հայտարարել է, որ բարիդրացիության քաղաքականությունը Իրանի կառավարության կողմից ընդգծված ռազմավարություններից մեկն է՝ ընդգծելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օրակարգում երկկողմ հանդիպումներն են՝ Իրանի և Հայաստանի միջև տնտեսական, առևտրային հարաբերությունների և անվտանգության ոլորտում հարաբերությունների զարգացման համար:
«Մեր նպատակն է ապրանքաշրջանառությունը հասցնել երեք միլիարդ դոլարի, ինչին կարելի է հասնել երկու երկրների կամքի առկայության դեպքում», - հավելել է նա:
Ռայիսին ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ լավ հարաբերությունները, անշուշտ, կհանգեցնեն տարածաշրջանում եւ ամբողջ աշխարհում հարաբերությունների բարելավմանը:
Նա հայտարարել է, որ Իրանը Կովկասյան տարածաշրջանի պատմության, քաղաքակրթության և մշակույթի մի մասն է, ուստի Կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգությունը և խաղաղությունը և իրադարձությունների զարգացումները շատ կարևոր են Իրանի համար:
Իրանի նախագահը շեշտել է, որ տարածաշրջանային խնդիրները պետք է լուծվեն տարածաշրջանային սուբյեկտների կողմից:
«Տարածաշրջանում օտարերկրացիների ցանկացած միջամտություն կստեղծի խնդիրներ՝ հարցերը լուծելու փոխարեն», - նշել է նա:

Визит премьер-министра Армении в Иран станет поворотным моментом в развитии двух стран – Ибрахим Раиси
01/11/2022 17:21
Товарооборот между Ираном и Арменией за последние месяцы вырос на 43 %, наша цель - довести его до 3 миллиардов долларов. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на «Mehrnews», об этом в ходе встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявил президент Ирана Ибрахим Раиси.
Президент Ирана отметил, что визит премьер-министра Республики Армения в Исламскую Республику Иран, безусловно, станет поворотным пунктом в развитии обеих стран.
Ибрахим Раиси заявил, что политика добрососедства является одной из стратегий, выделенных правительством Ирана, подчеркнув, что в повестке премьер-министра Никола Пашиняна – двусторонние встречи для развития экономических, торговых отношений и отношений в сфере безопасности между Ираном и Арменией
«Наша цель – увеличить товарооборот до трех миллиардов долларов, что может быть достигнуто при наличии воли обеих стран», - добавил он.
Ибрахим Раиси подчеркнул, что хорошие отношения между двумя странами обязательно приведут к улучшению отношений в регионе и во всем мире.
Он сказал, что Иран является частью истории, цивилизации и культуры Кавказского региона, поэтому безопасность, мир и развитие в Кавказском регионе очень важны для Ирана.
Президент Ирана подчеркнул, что региональные проблемы должны решать региональные субъекты.
«Любое вмешательство иностранцев в регионе будет создавать проблемы, а не решать вопросы», - заключил Ибрахим Раиси.