7 տոկոսը մեր ժողովրդին խոստացած նվազագույն տնտեսական աճն է. Վահան Քերոբյան
2023 թվականին թիրախավորում ենք 7 տոկոս տնտեսական աճ, Ազգային ժողովում 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Դա մեր ժողովրդին խոստացած նվազագույն տնտեսական աճն է», - ասաց նա:
Քերոբյանը վստահեցրեց՝ բազմաթիվ միջոցառումներ ունեն, որոնք ուղղված են այդ աճն ապահովելուն:
Նախարարի խոսքով՝ ներդրումների ու արտահանման ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է 4 միլիարդ դրամ ուղղել կառավարության կողմից այս տարի հաստատված «Ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց» ծրագրի ֆինանսավորմանը:
«Այն ընկերություններին, որոնք ունեն ներդրումային ծրագրեր Հայաստանում, մենք խոստանում ենք իրենց կատարած ներդրման մի մասի չափով օժանդակություն: Այսինքն՝ եթե ընկերությունը սարքում է գործարան ու իրեն պետք է ջրագիծ կամ ճանապարհ, մենք հաստատում ենք այդ ծրագիրն ու իրականացնում դա», - մանրամասնեց Քերոբյանը:

Ваан Керобян: 7% – обещанный нашему народу минимальный экономический рост
В 2023 году мы нацелились на обеспечение 7% экономического роста, заявил сегодня в ходе обсуждения в парламенте проекта государственного бюджета на 2023 год министр экономики Армении Ваан Керобян.
«Это обещанный нашему народу минимальный экономический рост», - сказал он.
Керобян заверил, что есть многочисленные мероприятия, которые направлены на обеспечение этого роста.
По словам министра, в рамках программы инвестиций и экспорта предусмотрено направить 4 млрд. драмов на финансирование утвержденной правительством программы «Инфраструктуры против инвестиций».
«Тем компаниям, которые хотят реализовать в Армении инвестиционные программ, мы обещаем поддержку в размере определенной части осуществленных инвестиций. То есть, если компания строит завод и им нужно провести дорогу или водопровод, то мы утверждаем эту программу и реализуем ее», - уточнил Керобян.