ՀԱՊԿ քարտուղարությունը ծանուցում չի ստացել Հայաստանում զորավարժությունների չեղարկման մասին, հույս ունի, որ հավաքական անվտանգությունը չի տուժի
11/01/2023 14:09
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` 2023 թվականի հունվարի 10-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ արված հայտարարության առնչությամբ, որ «ստեղծված իրավիճակում նպատակահարմար չենք գտնում ՀԱՊԿ զորավարժություններ անցկացնել ՀՀ տարածքում, առնվազն այս տարի», ՀԱՊԿ քարտուղարությունը հայտարարել է.
«Պաշտպանության նախարարների և Անվտանգության քարտուղարների խորհուրդների կոմիտեի կողմից հաստատված ծրագրի համաձայն՝ նախատեսված է 2023 թ. «Անխախտ եղբայրություն-2023» զորավարժություններ անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Այս տարի հայկական հողի վրա այս զորավարժությունների անցկացման անհրաժեշտությունը ավելի վաղ հաստատվել էր նաև Երևանում։
Ներկայումս ՀԱՊԿ քարտուղարությունը հայկական կողմից պաշտոնական ծանուցումներ չի ստացել կազմակերպության կողմից սահմանված կարգով այդ զորավարժությունների չեղարկման մասին։
Մենք ըմբռնումով ենք վերաբերվում Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակին, որը կարող է թույլ չտալ այս տարի լիարժեք անցկացնել ՀԱՊԿ նախատեսվող խաղաղապահ զորավարժությունները։
ՀԱՊԿ քարտուղարությունը և Միացյալ շտաբը գործադրում են բոլոր ջանքերը, որպեսզի կազմակերպության կանոնադրական մարմինների կողմից հաստատված զորքերի (Հավաքական ուժերի) մարտական ​​պատրաստության պլաններն ամբողջությամբ իրականացվեն՝ բարձրացնելու նրանց պատրաստվածությունը ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության ապահովման նպատակով»։

Секретариат ОДКБ не получал уведомления об отмене учений в Армении, надеется, что коллективная безопасность не пострадает
11/01/2023 14:02
В связи с заявлением премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, прозвучавшим в ходе его пресс-конференции в Ереване 10 января 2023 года, о том, что «в сложившейся ситуации не считаем целесообразным проведение учений ОДКБ на территории Республики Армения, по крайней мере, в этом году», в Секретариате ОДКБ сообщают:
«Утвержденным Советом министров обороны и Комитетом секретарей советов безопасности Планом совместной подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ на 2023 год предусмотрено проведение учения с Миротворческими силами ОДКБ «Нерушимое братство-2023» на территории Республики Армения.
Необходимость проведения этого учения в текущему году на армянской земле была также ранее подтверждена в Ереване.
В настоящее время официально уведомлений от армянской стороны об отмене данных учений в соответствии с установленным в Организации порядком Секретариат ОДКБ не получал.
Мы с пониманием относимся к сложившейся сегодня ситуации в Республике Армения, которая может не позволить в текущем году полноценно провести запланированные миротворческие учения ОДКБ.
В Секретариате и Объединенном штабе ОДКБ прилагают максимум усилий, чтобы утвержденные уставными органами Организации планы боевой подготовки Войск (Коллективных сил) выполнялись в полном объеме с целью повышения их готовности в интересах обеспечения безопасности государств – членов ОДКБ».