ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն իր հավատարմագրերը հանձնել է Վահագն Խաչատուրյանին
Այսօր դեսպան Քրիստինա Քվինն իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին։
«Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպան լինելը առանձնահատուկ պատիվ է ինձ համար։ Միացյալ Նահանգները խիստ արժևորում է ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա խարսխված գործընկերությունը Հայաստանի հետ։ Ակնկալում եմ սերտորեն աշխատել Հայաստանի կառավարության հետ երկկողմ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ և աջակցել  Հայաստանի և հարավկովկասյան տարածաշրջանի խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագայի խթանմանն ուղղված ջանքերին», - ասել է դեսպան Քվինը։
Մինչ Հայաստան ժամանելը դեսպան Քվինը 2019-22թթ․ եղել է ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը և ԱՄՆ փոխդեսպանը Կիևում։
Մինչ այդ նա տնտեսական հարցերով նախարար-խորհրդական էր Փարիզի ԱՄՆ դեսպանությունում, փոխդեսպանի պաշտոնակատար և տնտեսական հարցերով խորհրդական Բանգկոկի ԱՄՆ դեսպանությունում, տնտեսական հարցերով խորհրդական Լոնդոնի ԱՄՆ դեսպանությունում, ԵՄ-ի, Ուկրաինայի և Բելառուսի բաժնի ղեկավար Ազգային անվտանգության խորհրդում։ Դեսպան Քվինը նաև աշխատել է Մոսկվայի ԱՄՆ դեսպանությունում, Բրյուսելում՝ Եվրամիության ԱՄՆ առաքելությունում, Մանիլայի ԱՄՆ դեսպանությունում, իսկ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում նա զբաղվել է Եվրամիության և Սլովենիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների հարցերով։
Դեսպան Քվինը ծնունդով Կալիֆորնիայի նահանգից է, ուսանել է Օքսիդենթալ քոլեջում՝ ստանալով բակալավրի կոչում, ապա ռազմավարական հետազոտությունների մագիստրոսի կոչում է ստացել ԱՄՆ ցամաքային ուժերի պատերազմի քոլեջում:

Today Ambassador Kristina Kvien officially presented her credentials as U.S. Ambassador to Armenia to President Vahagn Khachaturyan.
“It’s the honor of a lifetime to be U.S. Ambassador to Armenia. The United States deeply values our partnership with Armenia, which is based on our shared democratic values.  I look forward to working closely with the Armenian government to advance the bilateral relationship and support efforts to promote a peaceful and prosperous future for Armenia and the South Caucasus region,” said Ambassador Kvien.
Prior to her arrival in Armenia, Ambassador Kvien served as the Charge d’Affaires and Deputy Chief of Mission at U.S. Embassy Kyiv from 2019 until 2022.
Previously, she served as Acting Deputy Chief of Mission and Minister Counselor for Economic Affairs at U.S. Embassy Paris; Acting Deputy Chief of Mission and Economic Counselor at U.S. Embassy Bangkok; Economic Counselor at U.S. Embassy London; and Director for European Union, Ukraine, and Belarus Affairs at the National Security Council in the Executive Office of the President.  Ambassador Kvien also served at U.S. Embassy Moscow; the U.S. Mission to the European Union in Brussels; the U.S. Embassy Manila; and Washington, DC, where she worked on European Union issues and on bilateral relations with Slovenia.
Ambassador Kvien is a native of California, with a BA in Political Science from Occidental College and an MS in Strategic Studies from the U.S. Army War College.