Միացյալ Նահանգները ցանկանում է անել ամեն ինչ ԼՂ հակամարտության լուծմանն աջակցելու համար. Փրայս
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հրատապ հարց է, քանի որ տարածաշրջանում իրավիճակը շատ փխրուն  է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը:
Լրագրողը հիշատակել է ԱՄՆ հետախուզության զեկույցը, համաձայն որի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում լարվածություն է կանխատեսվում խաղաղության պայմանագրի բացակայության պայմաններում: Փրայսին հարց է ուղղվել, թե որքանո՞վ է այդ զեկույցը հրատապություն հաղորդում տարածաշրջանում խաղաղություն բերելու Վաշինգտոնի ջանքերին:
«Այս հարցի հետ կապված միշտ էլ եղել է հրատապություն… Հրատապություն եղել է, քանի որ սա փխրուն իրավիճակ է: Սա մի իրավիճակ է, որը մեծ հակում ունի՝ վերածվելու բռնության, ինչպես մենք տեսանք վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում: Եվ դա երկարատև հակամարտություն է, որի լուծմանն աջակցելու համար Միացյալ Նահանգները ցանկանում է անել ամեն ինչ», - ասել է Փրայսը:
ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը նաև շեշտել է, որ Վաշինգտոնը կաջակցի կողմերի դիվանագիտական ջանքերին:
«Մենք կշարունակենք դա անել՝ երկկողմանի աշխատելով այս երկրների հետ, եռակողմ ձևաչափով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ աջակցելով երկխոսության և դիվանագիտության նրանց սեփական ջանքերին, ինչպես նաև բոլոր համապատասխան մեխանիզմների միջոցով՝ օգնելու այդ երկրներին, որ իրենք դիվանագիտություն վարեն և հասնեն համաձայնությունների, ինչը, հուսով ենք, կկարողանան անել», - եզրափակել է Փրայսը։

Соединенные Штаты хотят сделать все возможное, чтобы помочь в разрешении конфликта – Нед Прайс
Установление мира между Арменией и Азербайджаном является неотложным вопросом, поскольку ситуация в регионе очень хрупкая. Как сообщает «Арменпресс», такое заявление на брифинге сделал официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
Один из журналистов напомнил о докладе американской разведки, согласно которому в отношениях между Арменией и Азербайджаном в отсутствие мирного договора прогнозируется напряженность и задал вопрос, какую актуальность придает этот доклад усилиям Вашингтона по установлению мира в регионе.
«Этот вопрос всегда был неотложным… Это всегда было срочно, потому что там очень хрупкая ситуация. Это ситуация, которая имеет высокую склонность к насилию, как мы видели в последние дни в Нагорно-Карабахском регионе. И это давний конфликт, и Соединенные Штаты хотят сделать все возможное, чтобы помочь в его разрешении», - сказал Прайс.
Представитель Госдепартамента США также подчеркнул, что Вашингтон поддерживает дипломатические усилия сторон.
«Мы будем продолжать делать это, работая с этими странами на двусторонней основе, в трехстороннем формате с Арменией и Азербайджаном, поддерживая их собственные усилия в области диалога и дипломатии, посредством всех соответствующих механизмов, помогая этим странам вести свою собственную дипломатию и достигать договоренностей, что надеюсь, удастся сделать», - заключил Нед Прайс.