Գևորգ Բաղդասարյանը հաստատեց. Ինչո՞ւ են դատախազները պաշտոնից ազատման դիմումներ ներկայացրել
«Իմ որոշումն է», - ասել է Գևորգ Բաղդասարյանը՝ զերծ մնալով պատճառների վերաբերյալ մեկնաբանություններից։
Նշենք, որ մամուլում վաղուց էին շրջանառվում տեղեկություններ, համաձայն որի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի և Գևորգ Բաղդասարյանի հարաբերությունները բավականին լարված են և Աննա Վարդապետյանը վաղուց էր ցանկանում «ազատվել» ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կադրը համարվող Գևորգ Բաղդասարյանից։
Դավթյանի կադրերից համարվող Պետրոս Պետրոսյանը, որը զբաղեցնում էր Կոտայքի մարզի դատախազի պաշտոնը և, ըստ շրջանառվող լուրերի, Աննա Վարդապետյանի որոշմամբ՝ երեկ ազատվել է Կոտայքի դատախազի պաշտոնից և նշանակվել Դատախազության վարչություններից մեկի պետի տեղակալի պաշտոնում, ևս աշխատանքից ազատման դիմում է ներկայացրել։
«Փաստինֆո»-ն փորձել է մեկնաբանություն ստանալ նաև Պետրոս Պետրոսյանից, սակայն նրա հետ կապ հաստատել չի հաջողվել, ՀՀ գլխավոր դատախազությունից էլ «տեղյակ չեն» գլխավոր դատախազի տեղակալի և Կոտայքի մարզի դատախազի պաշտոնից ազատման դիմում ներկայացնելու մասին։
Ի դեպ, պաշտոնից ազատման դիմում ներկայացրել է նաև դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանը, որը ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով մեղադրող դատախազն էր։ Փաստացի՝ պաշտոնից ազատման դիմումներ ներկայացրել են ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահների գործերով ներգրավված դատախազները։

Заместитель генпрокурора Армении Геворк Багдасарян подал заявление об отставке
Заместитель генерального прокурора Армении Геворк Багдасарян подал заявление об отставке. Информацию в беседе с «ФактИнфо» подтвердил сам Геворк Багдасарян.
«Это мое решение», - сказал Багдасарян, воздержавшись от комментарий по поводу причин.
Отметим, что в прессе давно муссируются сведения о том, что отношения между генпрокурором Армении Анной Вардапетян и Геворком Багдасаряном довольно натянутые, и Вардапетян давно желает «избавиться» от Геворка Багдасаряна, считающегося кадром бывшего генпрокурора Армении Артура Давтяна. Среди кадров Давтяна также Петрос Петросян, который занимал пост прокурора Котайской области. Согласно муссируемой информации, Петросян, который по решению Анны Вардапетян накануне был освобожден от должности прокурора Котайка и назначен на пост заместителя начальника одного из управлений прокуратуры, тоже подал заявление об уходе.
ИА «ФактИнфо» обратилось за комментарием и к Петросу Петросяну, однако с ним связаться не удалось. А в генпрокуратуре не «осведомлены» о подаче заявлений на увольнение с постов заместителя генпрокурора и прокурора Котайской области.
Заявление об увольнении подал также прокурор Арсен Мартиросян, который поддерживает обвинение по делу третьего президента Сержа Саргсяна. Фактически прошение об отставке подали прокуроры, участвующие в процессах по делам второго и третьего президентов Армении.