Մեկնարկել է Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը․կքննարկվեն Հայաստանի և Արցախի շուրջ զարգացումները
Փետրվարի 20-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ, սկսվեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովն ընդլայնված կազմով:
Ժողովը բացվեց Տերունական աղոթքով, որից հետո Վեհափառ Հայրապետը ողջունեց Կ․ Պոլսի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ․ Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանի մասնակցությունը ժողովին։
Այնուհետև իր գնահատանքն ու օրհնությունը բերելով Գերագույն հոգևոր խորհրդի հոգևորական և աշխարհական անդամներին` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Սուրբ Հոգու շնորհներն ու առաջնորդությունը հայցեց ժողովականներին արդյունավետ կերպով անցկացնելու ԳՀԽ հերթական ժողովը:
Ժողովի ընթացքում կքննարկվեն Հայաստանի և Արցախի շուրջ ընթացող զարգացումներին, Արցախից բռնի տեղահանված հայորդիների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանմանն առնչվող հարցեր։ Մասնավոր անդրադարձ կկատարվի տարվույս ընթացքում Մայր Տաճարի վերաօծման և Մյուռոնօրհնության կազմակերպմանը։

Началось заседание Высшего духовного совета: будут обсуждаться события в Армении и Арцахе
20 февраля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго началось заседание Высшего духовного совета в расширенном составе.
Заседание началось с молитвы Господней, после чего Его Святейшество приветствовал участие во встрече Высокопреосвященнейшего архиепископа Константинопольского Патриарха ААЦ Саака Машаляна.
Католикос Всех Армян просил милости Святого Духа для эффективного проведения очередного заседания Высшего Духовного Совета.
В ходе встречи будут обсуждены вопросы, связанные с происходящими событиями вокруг Армении и Арцаха, преодолением проблем, с которыми сталкиваются насильственно перемещенные армяне из Арцаха, а также сохранением духовного и культурного наследия Арцаха.
Особое внимание будет уделено организации в течение года переосвящения Материнского собора и освящения Святым Духом.