Չենք լսում, որ սահմանազատման իր պատրաստակամությանը զուգահեռ, խոսի նաև սահմանամերձ գյուղերում ապրող մարդկանց կյանքին սպառնացող այսօրվա վտանգների մասին․ Թովմասյան
25/03/2024 19:32
«Նիկոլ Փաշինյանը ուղիղ մեկ շաբաթ առաջ գնաց Տավուշ եւ, Հայաստանի քարտեզի ուրվագիծը ձեռքին, հայտարարեց. «Մենք պետք է թույլ չտանք պատերազմի սկսում։ Եվ սա է պատճառը, որ որոշել ենք, որ մենք պետք է գնանք էս հատվածներում ՀՀ սահմանի ճշգրտման։ Ու դա անում ենք ոչ միայն հանուն ՀՀ-ի, այլեւ կոնկրետ Ոսկեպար գյուղի համար, Կիրանց գյուղի համար, որպեսզի ապահովենք այդ գյուղերի անվտանգությունը»:
Մեր երկիրը հեշտությամբ հանձնելու պատրաստակամ վարչապետի հետ հանդիպմանը մասնակցած քաղաքացիներն էլ ԶԼՄ-ներին հայտնեցին, որ Նիկոլ Փաշինյանն իրենց հետ զրույցում ասել է, թե մեկ շաբաթից պետք է կա՛մ տարածքները հանձնենք, կա՛մ պատերազմ է սկսվելու: Այսօր լրացավ մեկ շաբաթը, եւ վարչապետը որեւէ տեղեկություն չի հայտնում, թե ինչ է տեղի ունենալու:
Ուղղակի չի կարելի մարդկանց սպառնալ պատերազմով, չի՛ կարելի ահաբեկել քաղաքացիներին, չի՛ կարելի քաղաքացիների մեջ հուսահատություն սերմանել, չի՛ կարելի հանրագիտարանային մեջբերումներով հայտարարել, թե Տավուշի մարզի 4 գյուղեր հայկական չեն, Ադրբեջանի տարածքներ են, չի՛ կարելի քաղաքացու մեջ անորոշություն սերմանել իր հայրենիքի վաղվա օրվա նկատմամբ, չի՛ կարելի վերջապես ԽԱԲԵԼ.
Սյունիքում, Գեղարքունիքում, Վայոց ձորում ադրբեջանական զինուժն օկուպացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքները, սակայն դրանց հեռացման պահանջի մասին մենք ոչինչ չենք լսում: Չենք լսում, որ Նիկոլ Փաշինյանը խոսի այն մասին, որ երեք մարզերում անասնապահությունը, գյուղատնտեսությունը անհնար է դարձել, որոշ դեպքերում խմելու եւ ոռոգման ջրերի խնդիրներ են առաջացել ադրբեջանական օկուպացիայի հետեւանքով, որ դպրոցներից ու մարդկանց տներից մի քանի հարյուր մետրի վրա թշնամու դիրքերն են արդեն (Շուռնուխ, Ներքին հանդ, Կութ եւ այլ բնակավայրեր): Չենք լսում, որ Նիկոլ Փաշինյանը խոսի այն մասին, թե 4 գյուղերի հանձնումից հետո, երբ ազերիների վերահսկողության տակ են անցնելու արոտավայրեր, վարելահողեր, ստրատեգիական նշանակության ջրային ռեսուրսներ, գազատարներ եւ այլն, ինչ նոր խնդիրներ են առաջանալու: Չենք լսում նաեւ, որ Նիկոլ Փաշինյանը, իր սահմանազատման պատրաստակամությանը զուգահեռ, նաեւ խոսի սահմանամերձ գյուղերում բնակվող մարդկանց կյանքին սպառնացող այսօրվա վտանգների մասին:
Պատերազմով մարդկանց սպառնալը երկրի առաջնորդի առաքելությունը չէ: Ստախոսությամբ իշխանություն պահելը՝ մեր երկրի տարածքների հաշվին, անթույլատրելի է:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապօրինաբար հեռացված նախագահ Թագուհի Թովմասյան»։

Мы не слышим, чтобы он наряду с готовностью к демаркации границ говорил и о нынешних угрозах жизни людей, живущих в приграничных селах
25/03/2024 20:19
«Ровно неделю назад Никол Пашинян посетил Тавуш и держа в руках макет карты Армении, заявил: «Мы не должны допустить начала войны. По этой причине мы решили, что нам следует пойти на уточнение границы на этих участках. И это мы делаем не только во имя Республики Армения, но и для села Воскепар, села Киранц, чтобы обеспечить безопасность этих сел».
Граждане, участвовавшие во встрече с премьер-министром, который готов легко сдать нашу страну, сообщили СМИ, что Никол Пашинян в разговоре с ними заявил, что через неделю мы должны либо сдать территории, либо начнется война. Сегодня прошла неделя, а премьер-министр не дает никакой информации о том, что произойдет.
Просто нельзя угрожать людям войной, нельзя пугать граждан, нельзя сеять отчаяние среди граждан, нельзя заявлять, что 4 села Тавушской области не армянские, и что это азербайджанские территории, нельзя вселить гражданам неуверенность в будущем своей Родины, в конце концов нельзя ОБМАНЫВАТЬ.
В Сюнике, Гегаркунике, Вайоц Дзоре азербайджанские вооруженные силы оккупировали суверенные территории Республики Армения, но требований об их выводе мы не слышим. Мы не слышим, чтобы Никол Пашинян говорил о том, что в трех областях стало невозможным заниматься животноводством и земледелием, в некоторых случаях в результате азербайджанской оккупации возникли проблемы с питьевой и поливной водой, а позиции врага уже находятся на расстоянии нескольких сотен метров от школ и жилых домов (Шурнух, Неркин Ханд, Кут и др. населенные пункты).  Мы не слышим, чтобы Никол Пашинян говорил, какие новые проблемы возникнут после сдачи 4 сел, когда пастбища, пашни, имеющие стратегическое значение водные ресурсы, газопроводы и т.д. перейдут под контроль азеров. Мы также не слышим, чтобы Никол Пашинян, наряду с его готовностью к проведению демаркации границ, говорил и о нынешних угрозах жизни людей, проживающих в приграничных селах.
Угрожать людям войной не является миссией лидера страны. Удержание власти ложью за счет территорий нашей страны недопустимо.
Незаконно отстраненная от должности глава постоянной комиссии НС по защите прав человека и связям с общественностью Тагуи Товмасян».