1992թ․ մարտի 26-ին Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ ստեղծվեց Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերի կոմիտեն
«1992թ-ի մարտի 26-ին Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ ստեղծվեց Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերի կոմիտեն։
Ինքնապաշտպանության կոմիտե (ԻՊԿ), ԼՂՀ նախարարների խորհրդին առընթեր ռազմական ոլորտի կառավարման ժամանակավոր մարմին։
Ստեղծվել է 1992-ի մարտի 26-ին, ԼՂՀ նախարարների խորհրդի մասին օրենքի 24-րդ հոդվածի հիման վրա՝ հանրապետության անվտանգության և պաշտպանության ապահովման նպատակով անհետաձգելի միջոցառումների մշակման և իրագործման համար։
Պաշտպանության կոմիտի նախագահ է նշանակվել Սերժ Սարգսյանը, որը մշակել է կոմիտեի կանոնադրությունը, կառուցվածքն ու անվանակազմը։
Պաշտպանության կոմիտեն իր գործունեությունը կազմակերպել է ԼՂՀ ԳԽ և Նախարարների խորհրդի որոշումների ու կարգադրությունների հիման վրա։ 1992-1993-ին Պաշտպանության կոմիտեի նախաձեռնությամբ ու ղեկավարությամբ իրագործվել են անհետաձգելի միջոցառումներ. ինքնապաշտպանական ջոկատների միավորում, նյութատեխնիկական հիմքի ստեղծում, սպառազինության ու տեխնիկայի ձեռքբերում, մատակարարման կարգավորում և այլն։
ԻՊԿ նախագահի 1992-ի օգոստոսի 14-ի հրամանագրով կազմավորվել է ԻՊՈՒ հաստիքակազմակերպական նոր կառուցվածք, ստեղծվել են կանոնավոր ստորաբաժանումներ (գումարտակներ, դիվիզիաներ), Պաշտպանական շրջաններ։
Պաշտպանության Կոմիտեն գործուն մասնակցություն է ունեցել ռազմական գործողությունների (Շուշիի ազատագրում, Աղդամի ռազմական հենակետի վնասազերծում և այլն) պլանավորման և ղեկավարման աշխատանքներին։ Հրատարակել է «Մարտական թերթիկ» պաշտոնաթերթը։ Պաշտպանության կոմիտեն գործել է մինչև 1993-ի նոյեմբերի 10-ը՝ Պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահի հրամանով ՊԲ-ի ստեղծումը։

26 марта 1992 года под председательством Сержа Саргсяна был создан Комитет самообороны Арцаха
Он был создан 26 марта 1992 года на основании статьи 24 Закона о Совете министров НКР, который в 1992-1993 годах взял на себя объединение разрозненных отрядов самообороны, восполнение их материально-технической базы, процесс перераспределения вооружения и военной техники.
Серж Саргсян был назначен председателем комитета по обороне, который разработал устав, структуру и номенклатуру комитета.
Комитет обороны организовал свою деятельность на основе решений и распоряжений Верховного Совета НКР и Совета министров.
Указом председателя КСО от 14 августа 1992 года был создан Государственный комитет обороны НКР,  отряды сил самообороны были организованы в Армию обороны НКР.
Комитет Обороны принимал активное участие в планировании и руководстве военными операциями (освобождение Шуши, нейтрализация Агдамской военной базы и т.д.). Издал официальную газету «Боевой листок».
Комитет обороны действовал до 10 ноября 1993 года, когда приказом председателя Комитета обороны была создана Армия обороны.