Պետք է գնալ համազգային լայն համախմբման՝ հանուն պետականության պահպանման
Հաճախ եմ լսում՝ ինչու՞ ՀՀԿ-ն Նիկոլին չի հեռացնում միտքը։ Ու շատ հաճախ դա ասում են նաեւ մարդիկ, ովքեր 2018-ին ՀՀԿ են «մերժել»։
Հարցնում եմ՝ եղբայր, 2018-ին հրապարակում եղե՞լ ես, չէ՞։ Ասում են ՝այո, բայց էս թերության, էն սխալին դեմ լինելով։ Ասում եմ՝ հասկացա, ավելի լավ պետություն ունենալու համար ես մեզ «մերժել», հավատացել ես Նիկոլին, բայց խաբվել ես։ ՀՀԿ-ն իր վրայից սխալներն ու մեղքերն ուրիշի վրա չի բարդում։ Այո,եղել են կոպիտ սխալներ եւս։ Բայց հերիք չէ՞ դրանց մասին խոսել միայն։
ՀՀԿ-ի օրոք՝ 2016-ի Ապրիլյան պատերազմում Ադրբեջանը ձախողվել է։
ՀՀԿ-ի օրոք՝ 2015-ի ապրիլին ամբողջ աշխարհը խոսում էր Հայոց ցեղասպանության դատապարտումից։
Ձեռքբերումները քիչ չեն…
Հիշենք, որ ՀՀԿ-ն 2018-ի ԱԺ ընտրություններին մասնակցել է «Եթե մտահոգ ես» կարգախոսով՝ զգուշացնելով մոտեցող արհավիրքի մասին… Ավաղ ,դա «ձայն բարբառոյ հանապատի էր»…
2020-ի կապիտուլյացիայից հետո ՀՀԿ-ն ազգային այլ ուժերի հետ ամիսներով դրսում միտինգ է արել, ճամփա է փակել, բռնվել է։
2021-ին պարտադրված ընտրությանն ամենավերջինն է հայտարարել մասնակցության մասին՝ պայքարելով Նիկոլի ռեժիմի դեմ։
Նույնը՝ 2022-ի Դիմադրության շարժման ժամանակ։
Չի ստացվել, դրական արդյունքի չենք հասել։
Չի ստացվել, քանի որ նաեւ ռեսուրսները չեն բավարարել։ Հանրային աջակցությունը նաեւ բավարար չի եղել։ Իհարկե,առկա է եղել նաեւ մեր՝ ընդդիմադիրներիս սխալը։
Ակնհայտ է , որ այսօր կա հանրային կոնսենսուս Փաշինյանին հեռացնելու համար։
Անհրաժեշտ է դուրս գալ «նախկին-ներկա» արհեստական բաժանումից ու բանավեճից։
Պետք է ազգային-պետական ուժերով ու գործիչներով գիտակցել ոչ թե իշխանության գալու, այլ՝ իշխանափոխության հասնելու կարեւորությունը։
Հերիք է իրար վրա քողարկված «քարեր նետենք» ու աննպատակ մեղավորներ փնտրենք։ Քաղաքականության մեջ հրեշտակներ չկան, սրբեր ՝ առավել եւս։ Պետք է գնալ համազգային լայն համախմբման՝ հանուն պետականության պահպանման ՝ մի կողմ դնելով կուսակցական ու խմբային շահերը»։

Мы должны пойти на общенациональную консолидацию ради сохранения государственности
«Устранение николизма — дело не одного человека или одной силы, необходима общенациональная консолидация.
Я часто слышу фразу: почему РПА не отстраняет Никола. И это часто говорят люди, которые «отвергли» РПА в 2018 году.
Я спрашиваю: брат, ты же был на площади в 2018 году, не так ли? Они говорят да, но были против этого недостатка, той ошибки. Я говорю, я понимаю, вы «отвергли» нас, чтобы иметь лучшее государство, вы поверили Николу, но вас обманули. РПА не винит в своих ошибках и грехах других. Да, были и грубые ошибки. Но разве недостаточно просто поговорить о них?
При РПА Азербайджан потерпел неудачу в войне в апреле 2016 года.
При РПА в апреле 2015 года весь мир говорил об осуждении Геноцида армян.
Достижений не мало...
Вспомним, что РПА приняла участие в парламентских выборах 2018 года с лозунгом "Если вы обеспокоены", предупреждая о надвигающейся катастрофе... Увы, это был «Глас вопиющего в пустыне»...
После капитуляции в 2020 году РПА вместе с другими национальными силами месяцами проводила митинги на улице, перекрывала дорогу, активистов задержали.
В 2021 году РПА последней заявила о своем участии в принудительных выборах, борясь против режима Никола.
То же самое произошло во время Движения «Сопротивление» 2022 года.
Не получилось, положительного результата мы не добились.
Не удалось, потому что не хватило ресурсов. Общественной поддержки также оказалось недостаточно. Конечно, была ошибка и у нас, оппозиционеров.
Очевидно, что сегодня существует общественный консенсус для отстранения Пашиняна.
Необходимо выйти из искусственного разделения и споров «бывшие-нынешние».
Необходимо осознать важность не прихода к власти, а достижения смены власти национально-государственными силами и деятелями.
Достаточно обвинять друг друга и бесцельно искать виновных. В политике нет ангелов, не говоря уже о святых. Необходимо идти на общенациональную широкую консолидацию ради сохранения государственности, оставляя в стороне партийные и групповые интересы».